Velká bitva přijde už brzy: Válka se schyluje k něčemu, co si zatím nikdo nedokáže ani představit

Moskva i Kyjev potřebují v konfliktu přistoupit k velké ofenzivě, aby ve válce došlo po mnoha týdnech k výraznějšímu posunu.

i Zdroj fotografie: SPC Gerald James Release/ Creative Commons / CC BY
                   

Ruské ozbrojené síly ohlásily, že zahájily novou ofenzivu v oblasti Záporoží, uvádí web The Guardian. Není jiná možnost, protože frontová linie se v této části Ukrajiny nepohnula už 10 měsíců. Rusové se mají skrývat ve svých zákopech, dodává The Guardian. Ukrajinci na místě nepředpokládají, že by se měli v brzké době někam pohnout. „V posledních několika týdnech je větší aktivita s ostřelováním z dělostřelectva, dokonce i z tanků. Ale neposílají pěchotu přes linii, protože se bojí,“ cituje The Guardian Vitalije, seržanta 56. motorizované pěší brigády.

Patová situace padne

Linii jeho lidé drží zhruba 100 kilometrů východně od Záporoží. Vitalij ale přiznává, že se zintenzivňují boje v oblasti. Podle něj se počet přilétajících granátů a raket v této části za poslední měsíc zdvojnásobil, a to na čtyři tisíce denně, uvádí The Guardian. Rusové se také před pár týdny pokusili poslat několik tanků dopředu, aby prozkoumali ukrajinské linie. Pod palbou Ukrajinců se ale následně stáhli, uvedl Vitalij. Patová situace je ale neudržitelná. Je jen otázkou času, kdy jedna ze stran udělá první krok a vše prolomí.

„Velká bitva přijde letos na jaře, možná ještě dříve,“ uvedl Vitalij pro The Guardian. Zatím není jasné, v které části frontové linie vypukne, ale má jít o nejintenzivnější fázi války. I proto obě strany využívají stávající čas k přípravě, dodává The Guardian. Vitalijovi muži připravují další dvě obranné linie zahrnující minová pole, zákopy, či tankové pasti. Vesnice Polyanivka byla údajně v tomto měsíci vylidněna, aby se mohla stát součástí obranné zdi. Je tak jasné, že se z obou stran schyluje k něčemu, co si nikdo nedokáže zatím ani představit.

Zapojeny budou všechny zbraně

Web The Guardian upozorňuje, že zatímco obranné přípravy Ukrajinců jsou jasné, méně zřetelné je, jak se Rusové připravují na útok. Náznaky Ukrajinci hledají pomocí dronů i satelitů, kterými sledují přesuny mechanizovaných jednotek z Krymu směrem k východní frontě v Doněcku a Luhansku. Rusko určitě nenechá nic náhodě. Putin ekonomiku přizpůsobuje válečnému tažení, a proto se vyrábí nové tanky i rakety.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
Putin posvěcením jmenování Gerasimova odmítl restruktualizaci nejvyššího velení, jak požaduje Prigožin

Velkou ofenzivu má předznamenávat i výměna velitele ruských jednotek nasazených na Ukrajině. Sergeje Surovikina nahradil v průběhu ledna ve funkci sám náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, informuje web Echo24. Další fáze války proto může být velmi intenzivní. V rozhodující bitvě mají být kombinovány mechanizované pěchoty, dělostřelectvo, letectvo. Ve hře je i vodní útok, dodává The Guardian.

Kdy podle vás zmiňovaná velká bitva vypukne?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále