Vatikán: Jsme připraveni pomoct ukončit válku. Rusko krok uvítalo, Zelenskyj se nevyjádřil

Válka na Ukrajině už se táhne více než 9 měsíců, a proto stále více významných lidí volá po míru. Stanoviska válčících stran se ale zatím neshodují.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Bod, ke kterému se upíná celý svět od začátku konfliktu: dohoda. Mírové rozhovory se sice v minulosti vedly, ale nikdy nepřinesly významnější posun. Několik kol jednání proběhlo v Turecku během března, ale poté Moskva oznámila, že budou rozhovory pokračovat v online režimu. Takový krok byl předznamenáním konce. V květnu Rusko potvrdilo, že jednání uvázla na mrtvém bodě, informoval web Novinky. Podle Kremlu je Kyjev neochotný pokračovat, naopak podle Ukrajiny vše sabotuje Rusko.

Papež balancuje mezi oběma stranami

A se vzájemným obviňováním strany dosud neskončily. Neustálé zprávy o mrtvých, zničených domovech či infrastruktuře už ale vysiluje celý svět, který stále více volá po míru. Vatikán dokonce nabídl své území jako místo, kde mohou obě strany rokovat. Podle papeže Františka je Vatikán připravený udělat vše pro zprostředkování ukončení války na Ukrajině. Rusko tuto možnost uvítalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Papež František během války požádal Kreml o schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dosud k tomu nedošlo

„Víme, že celá řada států a zahraničních představitelů dává najevo ochotu zajistit (pro jednání) platformu. Tuto politickou vůli samozřejmě vítáme,“ cituje web PlusJedenDeň mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Zároveň ale dodal, že kvůli postoji Kyjeva není možné nabídku využít. Ukrajina se ke slovům Vatikánu nevyjádřila. Změnu by mohla přinést ale cesta, kterou plánuje papež František učinit. Nedávno prohlásil, že pokud vycestuje, tak navštíví Moskvu i Kyjev.

Válka jako genocida

Vatikán se dlouhodobě snaží k oběma stranám konfliktu stavět nestraně. V červnu prohlásil, že válka není černobílá a mělo by se na ni i na její příčiny nahlížet komplexně. „Vidíme brutalitu a zuřivost, s jakou tuto válkou vedou jednotky, zejména žoldáci používaní Ruskem. Ale nebezpečí je v tom, že vidíme jen ty hrůzy, a ne to, co je za touto válkou, která snad mohla být nějakým způsobem vyprovokována, či jí mohlo být zabráněno,“ cituje jeho slova web iDnes.

Tehdy také uvedl, že nejde v tomto případě uplatňovat styl ,,Červená Karkulka“. Tedy, že jedna strana je dobrá a druhá zlá. V té souvislosti upozornil, že není proputinovský, ale pátrá po příčinách a zájmech. S ostřejším vyjádřením přišla hlava katolické církve tento měsíc, kdy válku na Ukrajině přirovnala ke genocidě za časů Stalina. Jak připomíná ČTK, ve 30. letech minulého století zahynuly na hladomor miliony Ukrajinců. Některé země považují vyvolání nedostatku jídla za úmyslně vyvolanou genocidu.

Měl by si podle vás papež s cestou pospíšit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články