Putin tvrdí, že je připraven k mírovým jednáním. Jeho podmínky jsou ale Ukrajinou neakceptovatelné

V telefonickém rozhovoru mezi ruským prezidentem Putinem a jeho tureckým protějškem Erdoganem došlo na téma mírových rozhovorů s Ukrajinou.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Mír mezi Ukrajinou a Ruskem by si přála většina lidí, a tak se očekává, kdy o něm začnou zástupci jednotlivých zemí alespoň mluvit. Společné rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem totiž skončily v březnu loňského roku na mrtvém bodě. Tehdy se obě strany strany sešly v turecké Ankaře. Turecko chce hrát zásadní roli v této otázce i tentokrát. Prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v telefonu svůj ruský protějšek k mírovým rozhovorům, píše web Daily Mail.

Okupovaná území jako podmínka

Reakce šéfa Kremlu byla vlídná. Putin je podle tureckého vyjádření k dialogu s Ukrajinou otevřený. Má ale podmínku. Kyjev musí přijmout „novou územní realitu“. To znamená, že má podle šéfa Kremlu Kyjev uznat, že okupovaná ukrajinská území jsou ruská, píše web Daily Mail. Jde přitom o významnou část Ukrajiny. Putin na konci září formálně anektoval Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Při té příležitosti varoval, že Rusko bude svá nová území bránit všemi prostředky, uvádí web iDnes.

Uvedené oblasti přitom Moskva neovládá. K připojení k Ruské federaci mělo dojít podle Putina na základě výsledku referend, které ale Západ považuje za nelegitimní, připomíná iDnes. Západní státy se zřejmě staly také tématem rozhovoru mezi Putinem a Erdoganem, jak vyplývá z prohlášení Kremlu. „Ruská strana zdůrazňovala destruktivní roli západních států. Pumpovaly kyjevský režim zbraněmi a vojenským vybavením, poskytovaly mu operační informace a cíle,“ cituje web Daily Mail.

Rusku se nedaří

Na přetřes došla mezi státníky také dohoda o vývozu ukrajinského obilí, kterou zprostředkovala OSN s pomocí Turecka. Podle Kremlu je třeba také „odblokovat dodávky potravin a hnojiv z Ruska“, zmíněna byla také potřeba „odstranit všechny překážky ruského exportu“, uvádí server Daily Mail. Rusko opustilo dohodu na krátkou dobu v říjnu poté, co drony zaútočily na jejich Černomořskou flotilu. Rozhovor s Erdoganem nebyl první situací, kdy šéf Kremlu připustil možnost mírových rozhovoru.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Turecko sice odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, zároveň se ale snaží udržet dobré vztahy s Moskvou, a proto se nepřipojilo k protiruským sankcím

Na Štědrý den v rozhovoru pro státní televizi v souvislosti s válkou na Ukrajině prohlásil, že je Rusko „připraveno vyjednat nějaké přijatelné výsledky“. Jeho změna postoje může být způsobena aktuální situací na frontě. Ruské armádě se v posledních týdnech příliš nedaří. Ukrajinci naopak hlásí jeden úspěch za druhým.

Jak informuje web CNN Prima News, ukrajinské letectvo například udeřilo na 20 nepřátelských míst, zničilo ruský vrtulník i stíhačku. A to za jediný den. Kyjev má v plánu získat zpět všechna okupovaná území, včetně Krymu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články