Rusům se stále daří ničit ukrajinskou infrastrukturu. Začátek roku rozhodne, zda bude válka nadále pokračovat

Už to bude deset měsíců, co na Ukrajinu vstoupila ruská armáda a zahájila invazi, která šokovala celý svět. Konec bojů může být blízko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ani v předvánočním čase konflikt na Ukrajině neustává. Nejkrvavější boje se aktuálně vedou v okolí Bachmutu. Ukrajinská armáda začala proti ruským vojákům používat zbraň M30A1, informuje web CNN Prima News. Jedná se přitom o střely podobné kontroverzní kazetové munici, kterou některé země zakazují. Důvodem je skutečnost, že hlavice se těsně před dopadem rozpadne na všechny strany na 180 tisíc wolframových kuliček. Ty jsou zhruba o velikosti hrachu a udělají cedník ze všeho, co jim stojí v cestě, upozorňuje server Echo24.

Ukrajina používá kontroverzní zbraň

Smrtící efekt je až na 200 metrů. Dosud nebylo zdokumentováno ostré použití munice M30A1. Válka na Ukrajině i toto změnila. Potvrzovat to mají průstřely automobilů i rány na tělech ruských vojáků, jejichž fotografie se šíří po sociálních sítích. „Primárně je to určené proti nepancéřovaným pozemním cílům, typicky proti dělostřelectvu nebo protivzdušné obraně,“ uvedl pro web Echo24 Lukáš Visingr, odborník na zbraně. Podle něj jde o jednu z nejhroznějších konvenčních zbraní vůbec.

Rakety M30A1 byly zřejmě Kyjevu odeslány spolu s britskými raketomety MLRS (pásové salvové raketomety). Alespoň to tvrdí neoficiální britské zdroje, píše dále web Echo24. Právě od západních zemí získává Ukrajina většinu zbraní, které na frontě používá. I proto je pro Rusko, které má jednu z největších armád na světě, plnohodnotným soupeřem. Dokonce se dlouhodobě spekuluje spíše o tom, že Rusko je tou stranou, které dochází rakety a má i málo munice, připomíná web 888. Názory expertů ale zatím nejsou v realitě viditelné.

Rozhodující ruský úder už na začátku roku

I minulý týden podnikla Moskva několik raketových útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a bez elektřiny byly opět miliony ukrajinských domácností. Problémy se týkaly také hlavního města. Kyjev už proto požádal Německo a OSN o pomoc při obnově dodávek elektřiny. Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko dokonce mluvil o apokalyptické zimě, která na obyvatele čeká, protože v případě výpadků elektřiny nefunguje ani voda. Navíc dochází díly, díky kterým je možné opravovat prasklé trafostanice dráty, píše dále web 888.

iZdroj fotografie: Depositphotos
USA a Evropská unie už na Ukrajiny poslaly finanční pomoc a vojenské dodávky za 200 miliard dolarů

Zdá se, že ruská taktika na zlomení ukrajinské morálky začíná fungovat. Ukrajinci nebudou podporovat několikaletý konflikt, když život bez elektřiny je stále častější. Web 888 upozorňuje i na další bod. USA i Evropa už finančně krvácí. Podpora zemí má pokračovat, zatímco životní úroveň obyvatel Západu se snižuje. Moskva si je toho vědoma a bude toho chtít využít. Putin ale ukončí válku jen v momentě, kdy zvítězí. Vyloučen proto není rozsáhly raketový útok na ukrajinská rozhodovací centra. Začátek ledna ukáže, uvádí web 888.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články