Zastaví slepičí vejce koronavirus? Protilátky v nich nalezené mají být použity v léčbě i jako prevence

Z vajec se podařilo získat protilátky proti koronaviru vědcům z Kalifornské univerzity v Davosu. Odborníci se radují, že jde o nízkonákladovou metodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server ČT24, experti z Kalifornské univerzity v Davosu imunizovali slepice dvěma dávkami tří různých vakcín založených na spike proteinu viru SARS-CoV-2. Následně měřili protilátky ve vzorcích krve slepic a také ve vaječných žloutcích tři a šest týdnů po poslední imunizaci. Protilátky pak byly testovány na schopnost blokovat covid-19 při pokusu nakazit lidské buňky. Tento pokus proběhl v Národním centru pro biologickou obranu a infekční choroby na Univerzitě George Masona ve Virginii a výsledek byl velmi dobrý, píše ČT24.

Hodně vajec, hodně protilátek

Jak dále uvádí web ČT24, vejce i séra imunizovaných slepic obsahovaly protilátky, které koronavirus rozpoznaly. Vědci si zjištěné informace pochvalují. „Krása tohoto systému spočívá v tom, že díky ptákům můžeme vyrobit obrovské množství protilátek,“ cituje profesora Rodriga Gallarda z fakulty veterinární medicíny UC Davos server ČT24. Expert zároveň vyzdvihl nízké náklady na produkci protilátek a také možnost u slepic velmi rychle aktualizovat protilátky pomocí antigenů, doplňuje ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Dále web ČT24 vysvětluje, že ptáci produkují typ protilátek zvaný IgY, který je srovnatelný s IgC u lidí a jiných savců. Výhodou je, že IgY nezpůsobuje alergie ani jiné nežádoucí reakce imunitního systému, pokud je lidem aplikován injekčně. Díky tomu, že slepice je schopna snést až 300 vajec ročně, je možné získat velké množství IgC. Výzkum má za cíl vyvinout technologii protilátek na bázi vajec a dát tak lidem naději na preventivní léčbu.

Covid-19 opět sílí

Protilátky by se měly používat například ve spreji u lidí s vysokým rizikem vystavení onemocnění covid-19. Zpráva o nové možnosti, jak bojovat s koronavirovou pandemií přichází v nejvyšší čas, vysvětluje ČT24. Po několika měsících klidu se znovu výrazně zvyšují počty pozitivně testovaných i v Česku. Jak píše ČTK, ve středu přibylo opět téměř 2 tisíce nakažených. Nejvíce nových případů ale bylo potvrzeno v tomto týdnu v pondělí, kdy vyšel pozitivní test na koronavirus u 2030 lidí, což je nejvíce od konce dubna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Za nárůstem počtu případů jsou nakažlivější submutace omikronu označované jako BA.4 a BA.5, jak připomíná ČTK. Dobrou zprávou ale zůstává, že neroste výrazněji počet pacientů v nemocnicích a nestoupá ani počet úmrtí v důsledku koronavirového onemocnění. V aktuální letní vlně mají počty nakažených podle ministerstva zdravotnictví gradovat na konci července. Opatření nejsou zatím v plánu, píše ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články