Jurečka: Věk odchodu do důchodu bude závislý na statistikách

Vláda nedávno představila první body z plánované důchodové reformy. Novinkou bude navázání odchodu do penze na základě průměrného dožití.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

S růstem věku odchodu do důchodu se dalo počítat. Web Měšec informuje, že od roku 2031 má začít platit, že do penze půjdou lidé v 65 letech. Znamená to, že tento pevný věk platí pro lidi narozené po roce 1965. Následně má dojít k úpravě věku odchodu do důchodu v návaznosti na to, jak se bude prodlužovat průměrná doba dožití. Na tu upozorňují pravidelně data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by měla doba v důchodu činit zhruba 21,5 let, uvádí web Měšec.

Výhledy jsou nejisté

„Hranice důchodového věku se bude posouvat pouze, pokud se podle dat Českého statistického úřadu bude prodlužovat věk dožití,“ cituje web Deník šéfa resortu Mariana Jurečku. Důchodový věk má být v každém roce stanoven pro osoby, které dosáhnou v daném roce věku 50 let. V praxi by to mělo vypadat tak, že podle statistických údajů bude v příštím roce stanoven věk odchodu do penze pro osoby narozené v roce 1974, vysvětluje Měšec. Aktuálně jsou podle České správy sociálního zabezpečení Češi v důchodu průměrně 24 let, informuje Deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dosud si mohli budoucí penzisté jednoduše spočítat věk odchodu do důchodu podle dostupných online kalkulaček, nově to bude složitější

Je tedy zřejmé, že se bude věk odchodu do důchodu, vzhledem k návrhu strávit v něm jen 21,5 roku, navyšovat. Nikdo si proto nemůže být podle nových pravidel jistý, kdy se zasloužené penze dočká. Odchod do důchodu bude dopředu znám jen přibližně a přesný rok bude vypočítán až v padesáti. To nicméně neplatí pro dnešní padesátníky, kteří se kvůli přechodu na nový systém datum odchodu do důchodu dozví později, upozorňuje web Měšec. „Lidem nad 50 let to oznámíme v jeden moment,“ uvedl ministr Jurečka pro ČTK.

Přesný počtu při výpočtu zatím neví ani statistici

„Musíme počkat, až vše projde legislativním procesem. Potom uvidíme, jaká bude finální podoba návrhu a jaká bude metodika. Podle toho se budeme muset zařídit,“ vysvětlil pro web Deník mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Pro lidi to znamená, že budou žít ohledně svého odchodu do důchodu v nejistotě. Odborníci nicméně vládní návrhy vítají. „Cílem propojení odchodu do důchodu s délkou dožití je stabilizovat dobu strávenou ve starobní penzi cca na 21–22 let (necelou čtvrtinu života),“ cituje web TN ekonomku Helenu Horskou.

Podle ní by ale zároveň stál měl pracovat prevenci s cílem prodlužovat délku života ve zdraví. Horská také připomněla, že odvíjení odchodu do penze od délky dožití platí i v zahraničí. Naopak s návrhem nesouhlasí odboráři. Odborovému předáku Josefu Středulovi vadí posouvání věku bez cílového stavu. „Není to zodpovědné?, cituje jeho slova web TN. Upozorňuje v té souvislosti na to, že zaměstnávání lidí po padesátce je omezené a lidé nad 65 let, kteří pracují manuálně mají omezené zdravotní možnosti k výkonu práce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články