Krize začíná dopadat i na největší firmy. Amazon hodlá propustit tisíce lidí

Americký internetový obchod Amazon se chystá zrušit kolem 18 tisíc pracovních míst. Dopadnout to může i na Čechy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Amazon po celém světě zaměstnává více než 1,5 milionu lidí, několik tisíc z nich i v Česku, připomíná web ČT24. Propouštění americká společnost oznámila ve zprávě na svých internetových stránkách. Uvádí v ní, že se ztráta pracovních míst bude týkat i evropských zaměstnanců. „Amazon v minulosti přestál nejisté a těžké podmínky v ekonomice a stejně tomu bude i nadále. Tyto změny nám pomohou jít za našimi dlouhodobými příležitostmi,“ cituje vyjádření generálního ředitele Andyho Jassyho server ČT24.

Počet je vyšší než se předpokládalo

Jde přitom o větší propouštění, než o kterém se s předstihem mluvilo. V listopadu se mluvilo o propuštění deseti tisíc zaměstnanců. Nakonec jde ale o téměř dvojnásobek. Konkrétní pracovníci se o ztrátě práce budou dozvídat postupně. Oznamování začne 18. ledna.

Amazon v době pandemie covidu-19 přitom významně rostl. V roce 2020 si navýšil tržby o 40 procent, píše web E15. Loni ale růst začal výrazně zpomalovat a firma naopak čelila nákladům v důsledku nadměrných investic a rozšiřování aktivit, připomíná web ČT24.

Amazon působí v Česku od roku 2013. O dva roky později bylo v Dobrovízi u Prahy vybudováno distribuční centrum, které aktuálně zaměstnává více než tři tisíce lidí. Dalších tisíc zaměstnanců pro americkou společnost pracuje v kancelářích v centru Prahy, uvádí server ČT24. Amazon není jediný, který se potýká s problémy. Na mnoho společností dopadá koronavirová pandemie a také stávající vysoká inflace spojené s rychlým růstem cen za energie, píše dále ČT24.

Nezaměstnanost roste

Ekonomická nejistota donutila několik firem v Česku začít propouštět už na konci loňského léta, píše web TN. Celkem se měla dotknout ztráta zaměstnání během podzimu tisíců lidí. Nejohroženějšími obory je oblast těžby, stavebnictví, výroba a doprava. Mírně se zvýšila v posledních měsících i nezaměstnanost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Automobilka Škoda má v Česku výrobní závody nejen v v Mladé Boleslavi, ale také v Kvasinách a ve Vrchlabí

V září, v říjnu i v listopadu bylo bez práce shodně 3,5 procenta lidí. V jedenáctém měsíci se jednalo celkem o 257.187 nezaměstnaných, což je mírné zvýšení oproti říjnu a naopak poklesl počet volných míst, informuje ČTK.

Za prosinec zatím nebyly údaje zveřejněny. Analytici ale už na konci loňského roku předpovídali, že nezaměstnanost bude v dalších měsících dále stoupat a volných míst bude ubývat. Největší hrozbou pro Česko by bylo ukončení provozu automobilky Škoda. O uvažovaném přesunu výroby na jihozápad Evropy či pobřežní části severní Evropy koncernu Volkswagen Group psaly Události247 v listopadu. Ve výrobních závodech v Česku pro něj pracuje zhruba 36 tisíc lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad