Krize začíná dopadat i na největší firmy. Amazon hodlá propustit tisíce lidí

Americký internetový obchod Amazon se chystá zrušit kolem 18 tisíc pracovních míst. Dopadnout to může i na Čechy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Amazon po celém světě zaměstnává více než 1,5 milionu lidí, několik tisíc z nich i v Česku, připomíná web ČT24. Propouštění americká společnost oznámila ve zprávě na svých internetových stránkách. Uvádí v ní, že se ztráta pracovních míst bude týkat i evropských zaměstnanců. „Amazon v minulosti přestál nejisté a těžké podmínky v ekonomice a stejně tomu bude i nadále. Tyto změny nám pomohou jít za našimi dlouhodobými příležitostmi,“ cituje vyjádření generálního ředitele Andyho Jassyho server ČT24.

Počet je vyšší než se předpokládalo

Jde přitom o větší propouštění, než o kterém se s předstihem mluvilo. V listopadu se mluvilo o propuštění deseti tisíc zaměstnanců. Nakonec jde ale o téměř dvojnásobek. Konkrétní pracovníci se o ztrátě práce budou dozvídat postupně. Oznamování začne 18. ledna.

Amazon v době pandemie covidu-19 přitom významně rostl. V roce 2020 si navýšil tržby o 40 procent, píše web E15. Loni ale růst začal výrazně zpomalovat a firma naopak čelila nákladům v důsledku nadměrných investic a rozšiřování aktivit, připomíná web ČT24.

Amazon působí v Česku od roku 2013. O dva roky později bylo v Dobrovízi u Prahy vybudováno distribuční centrum, které aktuálně zaměstnává více než tři tisíce lidí. Dalších tisíc zaměstnanců pro americkou společnost pracuje v kancelářích v centru Prahy, uvádí server ČT24. Amazon není jediný, který se potýká s problémy. Na mnoho společností dopadá koronavirová pandemie a také stávající vysoká inflace spojené s rychlým růstem cen za energie, píše dále ČT24.

Nezaměstnanost roste

Ekonomická nejistota donutila několik firem v Česku začít propouštět už na konci loňského léta, píše web TN. Celkem se měla dotknout ztráta zaměstnání během podzimu tisíců lidí. Nejohroženějšími obory je oblast těžby, stavebnictví, výroba a doprava. Mírně se zvýšila v posledních měsících i nezaměstnanost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Automobilka Škoda má v Česku výrobní závody nejen v v Mladé Boleslavi, ale také v Kvasinách a ve Vrchlabí

V září, v říjnu i v listopadu bylo bez práce shodně 3,5 procenta lidí. V jedenáctém měsíci se jednalo celkem o 257.187 nezaměstnaných, což je mírné zvýšení oproti říjnu a naopak poklesl počet volných míst, informuje ČTK.

Za prosinec zatím nebyly údaje zveřejněny. Analytici ale už na konci loňského roku předpovídali, že nezaměstnanost bude v dalších měsících dále stoupat a volných míst bude ubývat. Největší hrozbou pro Česko by bylo ukončení provozu automobilky Škoda. O uvažovaném přesunu výroby na jihozápad Evropy či pobřežní části severní Evropy koncernu Volkswagen Group psaly Události247 v listopadu. Ve výrobních závodech v Česku pro něj pracuje zhruba 36 tisíc lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články