Lidé mají Fialovy vlády plné zuby. Průzkumy a demonstrace to jenom potvrzují

Vládnoucí koalice SPOLU slibovala přinést změnu. Mnozí občané si však nemyslí, že se nyní mají lépe. Nevraživost proti vládě ukazuje spíše opak.

i Zdroj fotografie: Aktron / Wikimedia Commons/ Creative Commons / CC BY
                   

Poslední průzkumy ukazují, že příští sněmovní volby by vyhrálo hnutí ANO, které svou dominantní pozici posiluje, informuje web ČT24. Oproti říjnu si v únorovém volebním modelu agentury Kantar CZ připsalo navíc 3 procentní body a celkem by tak hnutí Andreje Babiše získalo 29 procent hlasů. Na druhém místě zůstává ODS s 21 procenty hlasů. S velkým odstupem pak následují další strany. Piráti by podle průzkumu získali 9 procent, SPD 8,5 procenta, STAN 7 procent a TOP 09 by získala 5 procent.

Lidovci mimo Sněmovnu

Mimoparlamentní stranou by se naopak stala vládní KDU-ČSL. Průzkumy jí aktuálně přisuzují jen 4 procenta hlasů. Podle agentury Kantar by lidovce v únoru předstihla i ČSSD se 4,5 procenty, píše web ČT24. Zároveň je třeba uvést, že pokud by opět strany kandidovaly jako koalice SPOLU, tedy ODS s TOP 09 a KDU-ČSL, těsně by volby vyhrály. Společně by získaly 31 procent hlasů, zatímco hnutí ANO o půl procentního bodu méně, uvádí ČT24.

Aktuální rozložení politických sil ukazuje i další únorový průzkum, který provedla agentura Median. Z něj vyplývá, že hnutí ANO by ve volbách do Sněmovny získalo dokonce 32 procent a ODS jen 14,5 procenta, uvádí web iDnes. Volební model Medianu rovněž ukazuje, že straně premiéra Petra Fialy šlapou na paty Piráti, kteří by získali 11,5 procenta hlasů. I podle tohoto průzkumu by se do Sněmovny naopak nedostali lidovci pod vedením ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.

Hrozí velké demonstrace

Nejen průzkumy ukazují, že jsou lidé s vládou nespokojeni. Minulou sobotu se na pražském Václavském náměstí uskutečnila protivládní demonstrace. Tisíce lidí přišli na akci s názvem Česko proti bídě s transparenty hlásajícími „Pryč s Fialovým šaškostrojem“ či „Odírají stát, sobě přidávají“, píše web iDnes. Lidé během demonstrace také hromadně skandovali slova jako „Hanba“ či „Demisi“. Jeden z vystupujících, právník Ondřej Dostál, pak ve svém projevu kritizoval vládní novelu o nižší valorizaci penzí, kterou označil za protiústavní.

iZdroj fotografie: Albert Horáček / Creative Commons / CC BY-SA
Pořadatelé demonstrací obvykle požadují demisi vlády či splnění požadavků jako třeba ukončení dodávek zbraní na Ukrajinu.

Fialův kabinet nedávno schválil změnu pravidel valorizace penzí, kvůli které dostanou důchodci v červnu přidáno průměrně 760 korun místo původních 1770 korun, informuje Deník. Vláda tvrdí, že jde o nutný krok pro stabilizaci veřejných financí, opozice ale hodlá novelu napadnou u Ústavního soudu. Podle ní je problém nejen v retroaktivitě, tedy zpětném nabytí účinnosti, ale i v tom, že projednání zákona ve Sněmovně proběhlo ve stavu legislativní nouze.

Přestože prezident Petr Pavel zákon podepsal, sám považuje přezkoumání novely u Ústavního soudu za nezbytné, uvádí web Deník. Nejen kvůli přijetí zmíněného zákona však Česku hrozí i další demonstrace. Organizátoři té poslední oznámili, že v úvahu připadá také blokáda vládních budov a generální stávka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem