Více rodin dosáhne na přídavky na děti či porodné. Vláda schválila vyšší životní i existenční minimum

Životní minimum se od července zvýší z 4250 na 4620 korun a existenční minimum z 2740 na 2980 korun. Příspěvek důchodcům vláda zamítla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Blesk, životní minimum se tak od pátku zvýší o 8,8 procent. Kabinet Petra Fialy tímto krokem reaguje na zdražování. Jak dále web Blesk píše, minimum slouží pro stanovení nároku na dávky i pro výpočet některých podpor. Více rodin tak bude mít šanci získat příspěvek na děti nebo porodné. Ke zvýšení měsíčních příspěvků dojde také u pěstounů z řad příbuzných. Zvýšení životního minima se mimo jiné odrazí i v tom, kdo bude mít nárok na zvýšení příspěvku na péči. Ovlivní také stanovení výše dávek mimořádné okamžité pomoci.

Důchodci příspěvek nedostanou

Řadě občanů z nízkopříjmových skupin by tak středeční rozhodnutí vlády mělo ulevit v současné situaci. Jak připomíná server Blesk, vyšší by měla být také částka nezabavitelného minima u dlužníků a od minima se odvozují také alimenty. Ne všechny skupiny obyvatel se ale mohou radovat. Vláda ve středu naopak zamítla návrh poslanců hnutí ANO na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 6 tisíc korun. Podle ministrů je návrh rozpočtově nezodpovědný, protože takové opatření by stálo zhruba 18 miliard korun, uvádí Blesk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchodci

Přitom předkladatelé odhadli rozpočtové náklady na zhruba 6,4 miliardy korun, píše Blesk. Penzisté se tak musí spokojit s tím, že jim v letošním roce třikrát porostou důchody na základě zákonné valorizace. V lednu vzrostly penze v průměru o 502 korun, v červnu o 1017 korun a v září to bude 799 korun, připomíná web Blesk. Jednorázový příspěvek pro důchodce nebyl jediný návrh z dílny opozičního hnutí ANO, který vláda zamítla. Ministři odmítli také návrh na zvýšení celkového rodičovského příspěvku o třetinu na 400 tisíc korun.

Uprchlíci o podporu nepřijdou

K úpravám by přesto mělo v budoucnu dojít. Jak píše ČTK, ministr práce sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce s koaličními partnery toto téma co nejdříve probrat. Dále ČTK připomíná, že rodičovská se naposledy zvedla v lednu 2020 o 80 tisíc korun na stávajících 300 tisíc korun. Na středečním jednání vlády došlo také na téma uprchlíků z Ukrajiny. Od července se změní podpora pro lidi, kteří u sebe běžence ubytovávají. Rozdílná bude částka v případě bytu a pokoje.

Za ubytování v pokoji bude stát poskytovat 3 tisíce korun na osobu za měsíc, ale nejvýš 9 tisíc korun, psali jsme zde. Za celý byt bude přispívat 5 tisíc až 15 tisíc korun. Stát tak nadále masivně podporuje běžence, přestože už se objevují problémy. I proto podle ministra vnitra Víta Rakušana bude vláda přes léto usilovat o přesunutí tisíce uprchlíků z nejvytíženějších regionů do jiných části země. Přesný recept na to ale zatím neexistuje. „Diskutuje se o finančních pobídkách, pomoci jednotlivým městům a obcím,“ cituje Rakušana server Blesk.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články