Na straně Ruska bojují ti nejtěžší zločinci. Milost dostal dokonce i muž, který zabil vlastní babičku

Wagnerova skupina, která bojuje na straně Ruska, verbuje své členy v ruských věznicích. Do konfliktu se zapojil i Dmitrij Karyagin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O náborech Wagnerovy skupiny mezi ruskými vězni psaly Události247 už v září loňského roku. Už tehdy se veřejně mluvilo o tom, že do války na Ukrajině se zapojí i ti nejhorší delikventi, včetně vrahů. Nabídka pro ně byla velmi lákavá. Za bojování na straně Ruska v žoldnéřské skupině měli naději na svobodu. Vězni sice dostávají za účast ve válce nižší mzdu než jako ostatní dobrovolníci, za to ale mají naději na milost. Pokud přežijí. Svobody se už dočkaly první dva tucty bývalých vězňů, informuje web Novinky.

Vrahové už jsou na svobodě

Video ze setkání s těmito muži zveřejnil majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a díky tomu se podařilo některé delikventy identifikovat. Mezi omilostněnými vězni má být i Dmitrij Karyagin, který v lednu 2014 zabil v Kazani svou 87letou babičku, veteránku druhé světové války, uvádí web Novinky. Jeho motivace byla finanční. Napřed starou ženu přemluvil k prodeji bytu za 820 tisíc rublů a následně ji odvezl do garáže, kde ji měl usmrtit úderem kladivem do hlavy. Příbuzným oznámil, že se babička přestěhovala na Ukrajinu.

Jeho čin byl odhalen a za zabití příbuzné mu byl v roce 2019 uložen trest 14,5 roku v trestanecké kolonii. V loňském roce ale dostal možnost připojit se k wagnerovcům, čehož evidentně využil. Nově nabytou svobodou po přežití bojů na Ukrajině se měl pochlubit i na ruské sociální síti Vkontakte. „V Anapě, na rehabilitaci po zranění, 480 metrů k moři, brzy domů,“ cituje z jeho příspěvku web Novinky. Vězňů, kteří se tímto způsobem mohli dostat na svobodu není málo. Rusko mělo do armády přibrat až 35 tisíc odsouzených zločinců, informuje web Blesk.

Bojovat mají i ženy

Podle humanitární organizace Rusko za mřížemi jsou mezi nimi až stovky vrahů, násilníků a dokonce i jeden kanibal, píše Blesk. Vrátit domů se mohou poté, co přežijí šest měsíců na ukrajinské frontě. Musí ale také poslouchat. Wagnerovci netolerují rabování, užívání alkoholu a drog, sex ani vzdání se nepřátelské armádě. Za takové přestupky čeká vězně smrt. „Wagnerova skupina popravila až 40 vězňů za dezerci nebo zradu,“ cituje web Blesk zástupkyni organizace Rusko za mřížemi Olgu Romanovovou.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin je majitel cateringové firmy Concord a šéf Wagnerovců. Přezdívá se mu Putinův kuchař

Přesto má zřejmě Wagnerova skupina nedostatek členů. Na konci loňského roku se objevila informace, že žoldnéřská skupina zvažuje i rekrutování žen z ruských věznic. „Nejen jako zdravotní sestry nebo operátorky, mohly by se zapojit i do sabotážních skupin nebo odstřelovačských týmů. Víme, že už se to ve velkém měřítku dělo,“ cituje vyjádření šéfa Wangerovců Prigožina web EuroZprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články