Zelenskyj se bude muset začít krotit: Nad Ruskem nevyhraje, tvrdí expert

Kyjev během ruské invaze několikrát zopakoval, že válka skončí tehdy, až se Rusové stáhnou z okupovaných území, včetně Krymu. Ostatní to zřejmě vidí jinak.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Web Express připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin odstartoval invazi 24. února loňského roku. Svůj krok ospravedlňoval tím, že je nutné Ukrajinu denacifikovat a demilitarizovat. Speciální vojenská operace měla podle představy Moskvy trvat jen několik dní, ale nakonec probíhá už 14 měsíců. Šéf Kremlu sice loni na podzim ohlásil anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, ale území zcela Rusové neovládají. Navíc se sami museli po ukrajinské protiofenzivě stáhnout loni z Chersonu.

Ukrajina i nyní připravuje velkou protiofenzivu

Pomoci k jejímu úspěchu má hlavně vojenská technika ze Západu, jak Události247 psaly minulý týden. Kyjev totiž trvá na tom, že válka skončí, a to až se ruská vojska stáhnou z mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny, připomíná web Express. Teoreticky výhra Ukrajiny možná je, protože podpora Západu je velká. Drtivě však podle odborníků nevyhraje. Britský vojenský analytik Sean Bell varuje, že se předpokládá, že Kyjev nezíská podstatné území zisky. Podle něj spíše dojde na patovou situaci a Ukrajina bude muset s Ruskem vyjednávat, uvádí web Express.

To má podle Bella znamenat postoupení části území Moskvě a následné překreslení hranic Ukrajiny. „Do konce léta budou obě strany vyčerpané, bez munice a budou nutně potřebovat přestávku. To budou podmínky pro začátek vyjednávání,“ uvedl ve svém hodnocení pro web Sky News. Podle bývalého pilota RAF proto bude muset ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijmout, že o část zemí země přijde.

Mír jako nejlepší řešení pro všechny

„Navzdory plné veřejné podpoře nebude chtít mezinárodní společenství soukromě riskovat pokračování války, kterou nelze vyhrát,“ cituje Bella web Express. Mírová dohoda bude podle experta založena na bezpečnostních zárukách a NATO se bude snažit Ukrajině usnadnit přístup do Aliance. Dá se proto předpokládat, že Krym již nikdy nebude ukrajinský. Bell ve své analýze pro Sky News uvedl, že pro Rusko je poloostrov velmi důležitý. Naopak jeho získání Ukrajinou by bylo příliš obtížné. dodává Express.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Anexi poloostrova Krym většina států světa neuznala

Ukrajinci to zatím vidí jinak. Web CNN Prima News upozorňuje, že plukovník Ozbrojených sil Ukrajiny Petro Černyk má plán, podle kterého by Krym padl už za několik týdnů. Podle něj je zásadní napřed zničit Kerčský most, který spojuje anektovaný poloostrov s Ruskem. Následně má dojít k vojenské kontrole mostu, aby nemohl být obnoven. Nutné pro takový postup mají být rakety dlouhé doletu a kvalitní letectvo, píše dále web CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články