Ruští Wagnerovci verbují do války Evropany. Srbský prezident se proti nim ostře ohradil

Srbský prezident Aleksandar Vučić protestuje proti tomu, aby Rusko verbovalo v jeho zemi bojovníky do konfliktu na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Константин Алыш / Government.ru / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Soukromá ruská žoldnéřská skupina, která si říká Wagnerovci, natočila náborová videa i v srbštině, píše web ČT24. Je to tak přímý důkaz toho, že Wagnerovci nabírají do svých řad evropské občany. Inzerát snažící se získat nové bojovníky se měl v lednu objevit také v srbském vydání ruské televize RT (dříve Russia Today). Není to překvapivé, vzhledem k tomu, že Srbsko je tradičním evropským spojencem Moskvy. To potvrzuje také skutečnost, že Bělehrad se nepřipojil k žádným protiruským sankcím a dál nakupuje z Ruska levný zemní plyn, uvádí ČT24.

Někteří Srbové verbování podporují

S aktivitami Wagnerovy skupiny ale Srbsko nesouhlasí. Prezident Aleksandar Vučić snahy Wagnerovců rekrutovat Srby k bojům ostře kritizuje. „Co to Srbsku děláte, co vy z Wagnerovců vyzýváte (do války), když je to v rozporu s předpisy? Samozřejmě, že to zákon zakazuje,“ cituje srbskou hlavu státu web ČT24. Podle něj se může v zemi najít „mnoho neodpovědných jedinců,“ kteří výzvy žoldnéřské skupiny vyslyší.

Několik protiválečných skupin už vůči aktivitám Wagnerovců podalo trestní oznámení směřující k některým proruským politikům v zemi. Podle bělehradského právníka Čedomira Stojkoviče je do verbování bojovníků zapojená ruská diplomatická mise v Srbsku, uvádí ČT24. „Máme důvodné podezření, že Aleksandar Vulin jako ředitel BIA (Bezpečnostní informační agentury) vydával příkazy, směrnice a pokyny, aby nezabránil aktivitám Wagnerovy skupiny v Srbsku,“ cituje Stojkoviče web ČT24.

Srbský prezident už není s Putinem v kontaktu

Vučičovo odsouzení činnosti Wagnerovy skupiny může předznamenávat příklon Srbska k Západu. Web iDnes upozorňuje, že Bělehrad se od Moskvy a války na Ukrajině postupně odklání. Vučić v nedávném rozhovoru také potvrdil, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem už mnoho měsíců nemluvil. Srbsko je navíc kandidátem na členství v Evropské unii.

iZdroj fotografie: Сайт президента РФ / Creative Commons / CC BY
Vučić se měl údajně kvůli Putinovi v minulosti učit rusky, aby s ním mohl jednat napřímo

K celé situaci na Ukrajině se srbský prezident vyjádřil jasně. „Pro nás je Krym Ukrajina a Donbas je Ukrajina. A tak to také zůstane,“ cituje srbského prezidenta web iDnes. Vučić také připomněl, že nepodpořil ruskou invazi na Ukrajinu a Srbsko ani v minulosti formálně nikdy neuznalo poloostrov Krym jako ruský. Zároveň ale země hlasovala proti rezolucím OSN, které vyzývaly Rusko ke stažení sil z poloostrova, připomíná iDnes. Rusko na oplátku podrželo Srbsko, když opakovaně odsoudilo vyhlášení nezávislosti Kosova.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále