Putinova pravá ruka posílá zemím EU nemilosrdný vzkaz. Na kameru otevřel poštovní balíček připravený pro Evropu

Středeční rozhodnutí Evropského parlamentu uznalo Rusko za státního sponzora terorismu. To vyvolalo velké pozdvižení v Putinově okolí.

i Zdroj fotografie: RenseNBM / Creative Commons / CC BY
                   

Brusel nadzvedl svým verdiktem nejen Kreml, ale také skupiny, které ve válce na Ukrajině za ruskou stranu bojují. Patří k nim také Wagnerovci. Jde o soukromou armádu, která se v minulosti účastnila i jiných konfliktů, například občanské války v Sýrii. Na Ukrajině přišla skupina o mnoho svých členů, a proto se snaží nové lidi získávat například ve věznicích. Kriminálníky lákal za slib svobody sám zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Jeho pozice začíná být čím dál výraznější.

Wagnerovci jako teroristi

Byl to právě on, kdo zareagoval velmi tvrdě i na středeční rozhodnutí Evropského parlamentu. Muž, který je přezdíván jako „Putinův kuchař“ oznámil, že pošle do Bruselu balíček s kladivem, píše web Onet. Nástroj potřený červenou barvou, která působí jako krev, byl zabalen do pouzdra na housle. Video se zásilkou určenou do Evropského parlamentu se objevilo na telegramovém kanálu Cyber front Z. Účet sám sebe popisuje jako ruskou informační jednotku, připomíná server Onet.

V záznamu je zobrazena chvíle, kdy je balíček předáván Prigožinovým spolupracovníkům. „Dnes jsme obdrželi balíček od zástupců Concordu, který má být zaslán do Evropského parlamentu,“ cituje web Onet prohlášení, které zaznělo na nahrávce. Firma Concord také patří Prigožinovi. Nelibost Wagnerovců vůči Bruselu je zřejmá, protože europoslanci skupinu označili za teroristickou organizaci. Zásilka s sebou nese také řadu symbolů. Na samotném kladivě je zobrazena hromada lidských lebek spolu se znakem Wagnerovy skupiny.

Kladivem byl zabit i vězeň Nužin

Pouzdro na housle také představuje odkaz. Wagnerovci mají svůj název odvozen od skladatele Richarda Wagnera, který svou tvorbou a myšlenkami ovlivnil třeba i nacistického vůdce Adolfa Hitlera, připomíná web iDnes. Brusel oficiálně na zásilku nereagoval, ale někteří europoslanci se už k celé věci vyjádřili. „Záchod!!! Jako odpověď navrhuji poslat do Kremlu záchod. Hajzl pro hajzly,“ napsal na sociální síť Twitter český zástupce Tomáš Zdechovský. Mnohem mírněji oproti lidoveckému europoslanci se vyjádřila zástupkyně za hnutí ANO Dita Charanzová.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin je ruský oligarcha, který je velmi blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi

Dnes se objevilo video, kde předák takzvané Wagnerovy skupiny posílá do europarlamentu zkrvavené kladivo. To jsou metody teroristů,“ uvedla pro web iDnes. Charanzová také připomněla, že v den rozhodnutí byl na europarlament spáchán kyber útok. Poslání kladiva může ale souviset také s vězněm Jevgenijem Nužinem, který bojoval za Wagnerovce, ale stal se ukrajinským zajatcem. Nedávno se objevilo video, kde vypráví o únosu z Kyjeva a následně je na záznamu udeřen do hlavy kladivem, jak Události247 psaly zde.

Jak na vás podobný vzkaz působí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články