Děsivá výpověď: Člen Wagnerovy skupiny promluvil o válečných brutalitách

Bývalý žoldák z Wagnerovy skupiny byl na ukrajinské frontě svědkem brutálních praktik, kvůli kterým z bojů utekl do zahraničí.

i Zdroj fotografie: Mstyslav Chernov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O děsivé výpovědi Andreje Medveděva, který je nyní v Norsku, informuje web Onet. Jeho slova o praktikách wagnerovců popisují válečné brutality ve válce na Ukrajině. „Obklíčili ty, kteří nechtěli bojovat a stříleli po nich před zraky nově příchozích,“ uvedl Medveděv pro web CNN. Zastřelení pak byli pohřbeni v zákopech, které museli vykopat noví rekruti. Podle muže se členové Wagnerovy skupiny musí hlásit také přímo zakladatelům, a to Dmitriji Utkinovi a ruskému oligarchovi Jevgeniji Prigožinovi. Medveděv dokonce Prigožina nazval ďáblem, uvádí Onet.

Wagnerovci nemají taktiku

Má za to, že kdyby to byl ruský hrdina, odhodlal by se bojovat s vojáky. Bývalý wagnerovec zároveň popřel, že by skupina měla nějakou taktickou strategii. Vojáci podle něj „vytvářejí plány za pochodu“. „Dostali jsme pouze rozkazy týkající se pozice nepřítele. Neexistovaly žádné konkrétní příkazy, jak bychom se měli chovat,“ uvedl pro CNN. Jak celá akce směrem k nepříteli skončí bylo podle Medveděva problémem každého žoldáka. I proto už šestý den pobytu na Ukrajině věděl, že se nechce stát potravou pro děla.

Šestadvacetiletý muž přitom dříve sloužil v ruské armádě, k Wagnerově skupině se připojil jako dobrovolník. Jen 10 dní po podepsání smlouvy už sloužil blízko Bachmutu. Po tom, co všechno viděl na Ukrajině, se rozhodl utéct. Později zažádal o azyl v Norsku. Jeho zběhnutí ale bylo náročné. Vyhýbal se zatčení i kulkám ruských sil. Do severské země přešel přes ledové jezero pomocí bílé kamufláže, aby splynul, uvádí CNN. Medveděv ale odmítl komentovat vojenské záležitosti.

Nelítostný přístup k dezertérům

Žoldák ani sám neprozradil, čeho se sám v bojích dopustil. V té souvislosti popsal Wagnerovu skupinu jako „příkladnou vojenskou organizaci, která dodržuje všechny nezbytné zákony a pravidla moderních válek“, uvádí CNN. Šéf wagnerovců potvrdil, že Medveděv pro skupinu sloužil a údajně je stíhán za pokus o špatné zacházení s vězni. Se svým příběhem se muž podle svých slov podělil proto, aby pomohl postavit Prigožina a ruského prezidenta Vladimira Putina před soud, dodává CNN. Wagnerovci přitom nemají s dezertéry slitování.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruské věznice kvůli náboru do Wagnerovy skupiny objížděl i sám zakladatel Jevgenij Prigožin

Události247 v listopadu informovaly o případu Jevgenije Nužina, který poskytl rozhovor ukrajinským médiím a následně se objevilo video, na kterém byl zabit úderem do hlavy kladivem. Nužin byl jedním z těch, kteří byli do Wagnerovy skupiny nabíráni z ruských věznic. Než nastoupil na ukrajinskou frontu odpykával trest za vraždu. Web CNN připomíná, že rodinám vězňů je slíbena odměna pět milionů rublů (1,59 milionu korun) v případě, že ve válce jejich rodinný příslušník zemře.

Budou o wagnerovců utíkat další?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články