Konec vyhazování PET lahví. Obchodníci lidem na oplátku dají slevy na potraviny

Češi patří ve třídění odpadu k jednomu z nejpilnějších národů. Nyní mohou za své úsilí dostat také odměnu ve formě slevy na nákup.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V prodejnách řetězců Lidl a Kaufland je možné kromě skleněných lahví nově vracet také PET lahve a plechovky, píše web Aktuálně. Jedná se o německé společnosti spadající do obchodní skupiny Schwarz, která chce Čechům tímto krokem dát možnost vyzkoušet si systém zpětného odběru jednorázových PET a hliníkových obalů dříve, než bude oficiálně spuštěn. Zatím řetězce spustily pilotní program na vybraných místech. Od čtvrtku fungují výkupní automaty v prodejnách Kafuland v Praze – Michli, Šternberku a v Olomouci – Neředíně.

Zatím jen sleva na nákup

V Lidlu se zákazníci s novinkou setkají ve Lhotecké ulici v Praze, ve Folmavské ulici v Plzni a v Trnkově ulici v Brně, uvádí server Aktuálně. Časem se má systém rozšiřovat i do dalších měst. Zatím ale lidé nemohou očekávat, že by jim obchodníci vypláceli za vrácené obaly peníze. Těšit se mohou jen na slevové kupony na nákup, uvádí web Peníze. Za minimálně 6 nesešlápnutých plastových lahví zákazník získá slevu 20 procent na sortimentní skupinu nápojů, píše web Aktuálně.

Nabídka, na které zboží bude možné slevu uplatňovat, se bude obměňovat. „Budeme to střídat po týdnu. Momentálně jde o slevu 20 procent na privátní značku našich balených vod,“ uvedla pro Aktuálně tisková mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl. Lidl předpokládá, že zájem ze strany zákazníků bude velký. „Dle našich předpokladů společně dokážeme nashromáždit tisíce nápojových obalů měsíčně na jednu prodejnu,“ uvedl pro web Novinky tiskový mluvčí společnosti Tomáš Myler.

Problémem mohou být finance

Zavedení systému výkupu PET lahví a plechovek ve všech prodejnách mohou zbrzdit vysoké náklady. Podle Mylera vyšly úpravy 3 prodejen kvůli příjmu plastových a hliníkových lahví na řádově stovky tisíc korun, uvádí Novinky. Do budoucna se ale počítá s plošným zavedením systému zpětného výkupu. Ministerstvo životního prostředí loni v listopadu přislíbilo, že vypracuje koncept zákona, který v Česku umožní zálohovat nejen obaly, ale i další konkrétní výrobky, například autobaterie, připomíná web Peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi vytřídí zhruba 70 procent plastových výrobků, závazek EU je 90 procent do roku 2029

Na vyšší míru recyklace tlačí i Evropská unie. I proto už je ve 13 zemích evropské sedmadvacítky zálohování PET lahví a plechovek běžné. Například sousední Slovensko zálohuje PET lahve a plechovky od loňského roku. Za první půlrok se v zemi vybralo přes 264 milionů kusů plastových obalů, píše web iDnes. Na český trh se každý rok dostane 1,65 miliardy PET lahví a 820 milionů plechovek, připomíná web Novinky. Většina končí na skládkách, ve spalovnách či dokonce v přírodě.

Zavedou zákonodárci v Česku systém zálohovaných PET lahví?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou