Dluh Česka je rekordní. Každý člověk by musel zaplatit skoro 300 tisíc korun, aby byl stát na nule

Státní dluh stoupá nezadržitelným tempem. Má to dopad na každého občana. Na lepší časy se přitom zatím neblýská.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Státní dluh za první čtvrtletí letošního roku stoupl o 102,2 miliardy korun. Dostal se tak na rekordní téměř 3 biliony, informuje web iRozhlas. Konkrétně činil státní deficit k poslednímu březnu 2,997 bilionu korun, což je opravdu vysoká částka. Je jasné, že země se ze svého zadlužování jen tak nedostane. Míra zadluženosti Česka dosáhla 42,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je od konce loňského roku zvýšení o 0,3 procentního bodu, uvádí dále web iRozhlas.

Špatná zpráva pro každého Čecha

Hypoteticky každý občan dluží 284 534 korun. Vyhlídky na další měsíce přitom nejsou nijak růžové. Podle strategie financování státního dluhu, kterou vydalo ministerstvo financí v lednu, bude na konci roku státní dluh dosahovat částky 3,191 bilionu korun, informuje web Novinky. Resort financí má také ospravedlnění pro růst míry zadlužení za první tři měsíce. Na vině má být prodej státních dluhopisů se splatností nad jeden rok, dále státních pokladničních poukázek za účelem průběžného krytí schodku státního rozpočtu.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Vláda v boji se zadlužováním přišla s konsolidačním balíčkem, který dopadne na všechny obyvatele země

Web Novinky připomíná, že státní dluh se financuje pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami, či půjčkami od Evropské investiční banky. Stávající vláda příliš proti dalšímu zadlužování nebojuje, naopak ho prohlubuje. V dubnu činil státní schodek 200 miliard korun, což je o téměř 100 miliard více než loni ve stejném období. Jak Události247 informovaly na začátku měsíce, tím se kabinet Petra Fialy stal rekordmanem. Stávající vláda se zadlužuje 25krát rychleji než vlády v 90. letech.

Nelichotivá bilance

V podstatě se dá říci, že co se stávajícím ministrům podařilo za rok, to ostatní vytvářeli 11 let. Vláda však vidí viníka v podobě předcházejícího kabinetu Andreje Babiše. Ten má zase viníka v podobě koronavirové krize. Podle aktuální vlády může také za špatnou situaci válka na Ukrajině. Může jít jen o výmluvy, nicméně dopady tohoto konfliktu vidí každý občan ve zdražování. Výrazně se zvýšily ceny energií a potravin, což komplikuje život mnoha lidem.

Ve víru starostí tak mnoho občanů přehlíží informace o státním dluhu. Někteří to dokonce bagatelizují. Web Seznam Zprávy nicméně upozorňuje, že jde o velký problém. Čísla mluví jednoznačně o tom, že Česko není schopno zajistit běžný chod státu, aniž by si na to nemuselo půjčit. Současné běžné výdaje jednoduše není možné pokrýt. Na tuto skutečnost dlouhodobě upozorňuje Národní rozpočtová rada, protože běžné provozní výdaje by měl stát být schopen pokrýt z daní a odvodů, uvádí dále web Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články