Volby 2023 očima zahraničních médií: Vojenský hrdina zvítězil nad populismem

Na výhru Petra Pavla v prezidentských volbách reagují nejen v Česku, ale i v zahraničí. Volbu Čechů hodnotí tamní média pozitivně.

i Zdroj fotografie: Karkanoid1991, David Sedlecký, GP61editor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Americká a britská média si všímají hlavně toho, že se Češi v prezidentské volbě rozhodli odklonit od populismu, píše web iDnes. Podle amerického serveru The Washington Post bylo druhé kolo v zahraničí vnímáno jako souboj mezi ústavní demokracií a populismem. Porážce populismu se věnuje i americký The New York Times. „Politický nováček Pavel porazil populistu Babiše v prvních důležitých evropských volbách tohoto roku. Posilí to pozici České republiky jako podporovatele Ukrajiny,“ uvádí americký server.

Válečný štváč prohrál

Podobně to vidí také britský web The Guardian. „Výsledek představuje osobní satisfakci pro prozápadního Pavla a ponižující zavržení Babiše, oligarchistického miliardáře, který vedl nelítostnou kampaň spálené země, jež se soustředila na vykreslení svého protivníka jako válečného štváče, zatímco sám sebe vydával za oběť pomluv a výhrůžek smrti,“ cituje Guardian server iDnes. Jako důležitý signál pro celou Evropu, že ustupování Rusku nepřináší politický kapitál, pak vnímá zvolení Pavla polský deník Polityka, upozorňuje web iDnes.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Babiš dostal ve druhém kole prezidentských voleb 41,67 procent, což představovalo 2,4 milionu hlasů

Podobně hodnotí výsledky voleb i v Německu. „Babiš se snažil bývalého výsadkáře vykreslit jako válečného štváče. Požadoval jednání s Moskvou a oznámil, že Polsku v případě útoku nepošle vojáky,“ cituje iDnes německou agenturu DPA. Slovenský web Aktuality pak představuje Pavla jako bývalého komunistu, ale i vojenského hrdinu, kterého vyznamenal Havel.

Další slovenský deník, web SME upozorňuje na Pavlovo klidné vystupování, čímž se výrazně liší od svého protivníka Babiše. „V letech 2013 a 2018 se demokratičtí kandidáti neúspěšně vymezovali proti Miloši Zemanovi. Teď byl tím strašákem Andrej Babiš – expremiér, bývalý ministr financí, jeden z nejbohatších Čechů s pochybným způsobem zbohatnutí, který čelí podezření z konfliktu zájmu,“ píše server SME.

Čaputová gratulovala Pavlovi osobně

Slovenská média také hojně píší o tom, že Pavla krátce po oznámení výsledků v jeho volebním štábu navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Zvolení generála ve výslužbě považuje za vítězství naděje, že pravdomluvnost a slušnost nejsou slabostí, píše web TA3.

Ani ruská média nenechala zvolení nové hlavy Česka bez povšimnutí. Ruská státní agentura TASS si všímá, že po nástupu do funkce předsedy Vojenského výboru NATO v roce 2015 se Pavel pokusil navázat dialog mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem, což se mu ale nepodařilo. Později Pavel podle TASS vyhlásil, že konání Ruska představuje větší hrozbu než Islámský stát, informuje web Plus Jeden Deň.

Generál ve výslužbě vyhrál ve druhém kole prezidentských voleb nad šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem ziskem 3,35 milionu hlasů, což je 58,32 procent. Svého protivníka tak porazil o 958 655 hlasů, což je v porovnání s předchozími prezidentskými volbami drtivý náskok. Vysoká byla rovněž volební účast, která dosáhla rekordních 70,25 procent, uvádí web E15.

Jaké podle vás budou první kroky Petra Pavla v úřadu prezidenta republiky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem