Putin má sám z jaderných zbraní strach. Bojí se oprávněně

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden opět pohrozil použitím jaderných zbraní. Podle některých jde ale jen o silná slova a jejich použití nehrozí.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Podle Vadyma Prystajkova, ukrajinského velvyslance v Londýně, se šéf Kremlu obává, že jeho jaderné zbraně selžou, informuje web Express. „Mohl by vzít v úvahu, že některé z jeho arzenálu nemusí fungovat,“ uvedl. Nejde o nereálnou domněnku vzhledem k tomu, že ruské zbraně nejsou ve válce na Ukrajině příliš spolehlivé. O zastaralé ruské technice se mluví od začátku konfliktu na Ukrajině. Navíc Rusko kvůli sankcím nemůže nakupovat nové zbraně a musí žádat o pomoc jiné státy. O snaze Moskvy pořídit zbraně v Severní Koreji informovaly Události247 zde.

Jde o víc než o Ukrajinu

Je tak zřejmé, že ruská armáda nebyla na válku na Ukrajině úplně připravená. Dá se tak očekávat, že i případné použití jaderných zbraní by mohlo vykazovat značnou chybovost, kterou si Putin v aktuální situaci nemůže dovolit. Navíc Ukrajina se na případný takový útok připravuje. Podle Prystajkova plynové masky nestačí. „Existují také speciální léky, infrastruktura,“ cituje ukrajinského velvyslance v Británii web Express. Ukrajina je navíc podle něj jednou z mála zemí, která má s jadernou katastrofou zkušenost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Přesto velvyslanec opět upozornil, že Ukrajina potřebuje pomoc Západu, aby válku proti Rusku vyhrála. Podle něj se nehraje jen o budoucnost jeho země, ale celého světa. „Nejde jen o Ukrajinu, ale o vznik nového spojenectví s Ruskem, Čínou a dalšími autoritářskými státy,“ cituje Prystajkova web Express. Putin si zřejmě použití jaderných zbraní rozmyslí i z jiných důvodů. Jak informuje web Daily Mail, administrativa amerického prezidenta Joe Bidena poslala do Moskvy soukromé zprávy o „vážných důsledcích“ takového kroku.

Obavy USA

USA znepokojil středeční projev ruského prezidenta. V něm Putin oznámil částečnou mobilizaci. Do války musí 300 tisíc Rusů, kteří se budou muset zapojit do války na Ukrajině. Ve svém projevu k národu ale opět šéf Kremlu vyhrožoval i Západu, když uvedl, že použije „všechny dostupné zbraně k ochraně územní integrity Ruska“, připomíná web Daily Mail. Tato slova působí znepokojivě podle analytiků hlavně v kontextu toho, že na východě Ukrajiny se ve čtyřech oblastech konají referenda o připojení k Ruské federaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Joe Biden

Pokud tyto návrhy projdou, tak Rusko s největší pravděpodobností prohlásí území za součást Ruska. Při útoku ukrajinských sil, které se snaží oblast osvobodit, tak může argumentovat Putin nutností použit jaderné zbraně na obranu. Tomu se bude chtít Západ za každou cenu vyhnout. Šéf Bílého domu prohlásil ve svém projevu před OSN, že „jadernou válku nelze vyhrát“, píše dále web Daily Mail.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa