Domácí produkt nemusí být vždy nutně lepší. Na internetu bují prodej škodlivých zákusků

Pořizování věcí na internetu je stále oblíbenější a lidé tuto formu nákupů začínají preferovat i u potravin. V tomto případě se ale vyplatí být obzvlášť na pozoru.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na Slovensku se začíná rozmáhat ilegální prodej zákusků, koláčů a dortů, upozorňuje web Trend. Produkty často pochází z výroben, které nejsou registrovány a nemusí proto splňovat řadu kritérií, kvůli čemuž může dojít k ohrožení zdraví. Slovenský svaz pekařů, cukrářů a těstovinářů proto varuje před nákupem zákusků na internetu. Tím, že takové provozovny nejsou registrovány, nepodléhají přísným hygienickým pravidlům a žádným způsobem nejsou kontrolovány státními orgány, upozorňuje web Trend. Domácí produkty tak nemusí být vždy nutně lepší.

Mohou mít různá barviva či přidané látky

Často mohou pocházet z Asie, aniž by prošly schvalovacími procesy pro vstup na trh Evropské unie a není jasné, jaký mají vliv na zdraví. Lidé nicméně mají jiný názor a nákup zákusků přes internet od neprověřených lidí si pochvalují. Sympatická je jim právě domácí výroba. „Dělají to hlavně pro potěšení. Lidem většinou kupované zákusky příliš nechutnají. Já si myslím, že každý, kdo peče doma, peče tak jakoby pekl pro sebe. Nemůže si dovolit použít margaríny namísto másla nebo nekvalitní suroviny,“ uvedl pro web Trend cukrář Miroslav Macula.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákupem dortů a zákusků v kamenné cukrárně mají lidé záruku, že jsou při výrobě dodržovány hygienické normy

Opatrnost před škodlivými zákusky, jejichž prodej na internetu bují, se přesto vyplatí. A to nejen kvůli nejasným surovinám, jak se někteří lidé na Slovensku přesvědčili. Žena z Ružomberka totiž nabízela přes sociální sítě koláče, což přilákalo řadu zákazníků. Po doručení sladkostí však byli lidé zklamaní, protože žena pouze koupila koláč v běžném obchodě, rozkrájela ho a ozdobila dekoračním sprejem, informuje web My Liptov. Zákazníci klam odhalili hned na první pohled, ale svých peněz za nedomácký výrobek se domáhali velmi těžko, popisuje web Refresher.

Ilegální prodej dezertů bujel hlavně před Velikonocemi

V té době se v řadě skupin na sociálních sítích objevovaly inzeráty nabízející různé krabice s koláčky, dorty či zákusky. Tito prodejci přitom často u svých nabídek ani neuvádí ceny a vše si se zájemci domlouvají raději přes soukromé zprávy, upozorňuje web My Liptov. Prodej potravin přes internet bez náležitých oprávnění se přitom nemusí vyplatit nejen nakupujícím, ale i prodávajícím.

V minulosti se o tom přesvědčili třeba dva nelegální výrobci v Česku, kterým Státní veterinární správa uložila pokutu ve výši 50 tisíc korun za prodej domácích klobás, mléka a mléčných výrobků na sociálních sítích, informuje web Liberecká drbna. V tuzemsku totiž platí, že prodejci se musí registrovat u Krajské veterinární správy, díky čemuž dochází k řádným kontrolám, jestli jsou dodržovány hygienické podmínky. Tím je zaručeno, že výrobky neohrožují zdraví konzumentů, připomíná web Liberecká drbna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články