Na Ukrajinu budou poprvé poslána obrněná bojová vozidla západní výroby. Odhodlalo se i Německo

Západ podporuje Kyjev od samého začátku ruské invaze. V některých otázkách se ale dosud zdráhal pomoci. I to se teď mění.

i Zdroj fotografie: synaxonagk / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina dlouhodobě volá po tom, aby západní státy dodaly válkou zasažené zemi těžkou bojovou techniku. Přání se teď částečně naplní. Západní spojenci se poprvé přikloní k dodávkám obrněných bojových vozidel ukrajinským jednotkám, píše web Aljazeera. Kyjev se sice stále nemůže těšit na těžší tanky, které požadoval, přesto jde o posun.

Berlín změnil názor

Francie hodlá Ukrajině poskytnout lehká bojová obrněná vozidla AMX-10 RC francouzské výroby, píše Aljazeera. Ukrajinskému prezidentovi to potvrdil v telefonickém rozhovoru šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron. Podle Paříže má jít o vůbec první dodávku obrněných vozidel západní výroby. Podrobnosti ale nebyly dosud zveřejněny a není tak jasné, kolik obrněných vozidel Ukrajina dostane, píše web Aljazeera.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Olaf Scholz zdůvodňoval dosavadní německou zdrženlivost v dodávkách snahou předcházet přímému konfliktu s Moskvou

Dobré zprávy pro ukrajinskou armádu přichází i z Německa. Kancléř Olaf Scholz po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem oznámil, že Berlín poskytne bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot, informuje web iRozhlas. Jde o obrat ze strany Německa, které se dosud zdráhalo poslat Mardery přes opakovanou žádost Kyjeva.

Bojová vozidla dorazí na Ukrajinu i ze Spojených států. Budou součástí dalšího balíku vojenské pomoci ve výši 2,85 miliard dolarů (asi 65 miliard korun), píše server iRozhlas. USA navíc už v prosinci přislíbily, že dodají válkou zasažené zemi systém protivzdušné obrany Patriot. Jak bylo zmíněno ten poskytne i Berlín. „Německo se ke Spojeným státům připojuje a dává k dispozici další baterii protivzdušného systému Patriot,“ cituje web iRozhlas ze společného prohlášení Bidena a Scholze po jejich telefonátu.

USA zesilují pomoc Ukrajině

Zástupci obou zemí se také shodli, že budou Ukrajině nadále společně poskytovat finanční, humanitární, vojenskou i diplomatickou podporu, píše iRozhlas. I proto se obě země rozhodly poskytnout i obrněná vozidla. Součástí další pomoci má být také výcvik ukrajinských vojáků.

Jak připomíná web iRozhlas, jde o zatím největší balík vojenské pomoci ze strany USA. Ukrajině mají dodat podle některých informací několik desítek vozidel Bradley, které mohou sloužit jako obrněný transportér pro přepravu vojáků na bojiště, dodává Aljazeera. Po oznámení Washingtonu se rozjely spekulace, co dalšího bude součástí balíčku.

Mluví se o terénních vozidlech Humvee, kterých v uplynulých měsících Ukrajina dostala už více než 1200, uvádí web Aljazeera. Ty jsou schopny odolat minám a velkým počtům střel i další munice, uvádí server iRozhlas. USA dodaly v minulosti Kyjevu také více než 2 tisíce bojových vozidel a 477 vozidel chráněných proti minám, uvádí web Aljazeera. Washington od začátku invaze poskytl Ukrajině pomoc za více než 21 miliard dolarů (zhruba 474 miliard korun).

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad