Google upozornil na aplikaci iRecord, která dokáže odposlouchávat zařízení. Lide by si prý měli smazat

Aplikací v mobilních telefonech je nepřeberné množství. Při výběru by však zájemci měli dbát i na svou bezpečnost. Některé mohou napáchat velké škody.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Jako poslední se ukázala být nebezpečná aplikace iRecord – Screen Recorder určená pro Androidy. Web TN píše, že Google už raději nechal aplikaci sloužící k nahrávání obrazovky zablokovat, přestože byla mezi uživateli populární. Zájemci si ji mohli stahovat z obchodu Google Play zhruba rok a půl. Dostupná byla od poloviny září 2021. V té době byla nicméně ještě bezpečná. „Zdá se, že škodlivé funkce byly implementovány pravděpodobně ve verzi 1.3., která byla zpřístupněna v srpnu 2022,“ cituje web TN oznámení společnosti ESET.

Po odhalení následovaly rychle další kroky

Závadnost aplikace zjistili experti ESETU na kybernetickou bezpečnost. Podle nich je aplikace iRecord schopna se skrz škodlivý program nabourat do soukromí jejich uživatelů. Prostřednictvím trojského koně, známého jako AhMyth RAT, dokáže sledovat polohu lidí či krást textové zprávy. Jak informuje web Mirror, nejvíce zarážející je, že dokáže zaznamenávat i soukromé konverzace a své uživatele tedy odposlouchává. Jakmile společnost ESET tuto skutečnost odhalila, neváhala informovat veřejnost.

iZdroj fotografie: Blogtrepreneur / Creative Commons / CC BY
Jakmile se do mobilního telefonu dostane malware, mohou být v zařízení prováděny úkony bez souhlasu uživatele

Reakce Google také následovala velmi rychle. Web TN píše, že aplikace byla společností zakázána a lidé, kteří iRecord již mají, dostali výzvu, aby si aplikaci odinstalovali, pokud se nechtějí vystavovat riziku narušení soukromí. Aplikaci, která slouží k nahrávání obrazovky si při přitom instalovalo mnoho lidí, jde o tisíce uživatelů. Na Googlu Play je nicméně stále velké množství aplikací, které mohou být z různých hledisek závadné.

Opatrnost se vyplatí

Web Svět Androida píše, že Thajské ministerstvo pro digitální ekonomiku a Národní agentura pro kybernetickou bezpečnost upozornili rovnou na 200 aplikací, které mohou uživatele připravit o peníze, dostat do mobilu reklamu i jiným způsobem otrávit život. Nebezpečné aplikace jsou schopny především do telefonu dostat malware, který může následně zařízení zasekávat, zahřívat, ale také hrozí krádež citlivých dat, a to i těch bankovních, upozorňuje web Svět Androida.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Google pravidelně na nebezpečné aplikace uživatele upozorňuje, přesto si je stahují miliony lidí

Nedá se všeobecně říci, kterým aplikacím se vyhýbat, přesto jsou takové, na které se hackeři zaměřují více. Web Mobilizujeme píše, že jde hlavně o aplikace k úpravě fotografií. Často obsahují trojské koně. Ti mohou v telefonu napáchat mnoho škody. Lidé by se proto měli dostatečně proti takových útokům chránit. Vyplatí se před stažením aplikace prověřit recenze. Podezřelé může být mnoho pětihvězdičkových hodnocení a strojově působí komentáře, upozorňuje web Mobilizujeme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články