Z těla ukrajinského vojáka vyjmuli nevybuchlou střelu z granátometu. Lékařům asistovali ženisté

Ukrajinští vojenští lékaři mají za sebou náročnou operaci, kdy zraněnému vojákovi vyjmuli z těla střelu z granátometu, která neexplodovala.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Operace byla náročná především v tom, že střela mohla každou sekundou explodovat. Zákrok provedl zkušený vojenský chirurg Andrij Verba. O operaci v aplikaci Telegram informovala náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Malarová. Vše ale dobře dopadlo a zraněný voják nyní podstupuje rehabilitace. „Ne každá rána u srdce je smrtelná!“ cituje web Onet náměstkyni ukrajinského resortu obrany.

Masivní ruské útoky pokračují

Svůj příspěvek doplnila Malarová také fotografií, která ukazuje velký projektil viditelný na rentgenovém snímku hrudníku zraněného vojáka. Na další fotografii je střela již chirurgem vytažená z těla. Celé operaci přihlíželi ženisté, píše dále web Onet. Zatímco tato zpráva způsobuje u ukrajinského lidu radost, informace z fronty už tolik nepotěší. Rusko spustilo v tomto týdnu tři velké ofenzivy na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu ukrajinské armády se snaží obsadit celou Doněckou oblast, informuje web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Unsplash
Střela mohla každou sekundou explodovat

Týkat se to má také území u Bachmutu, Avdijivky a Lymanu, která jsou ve východní části regionu. Za pondělí měla Moskva provést osm raketových a dalších 31 vzdušných útoků. Dalších 63 útoků pak bylo s pomocí raketometů namířeno i na civilní infrastrukturu, a to v různých částech země, píše dále web iRozhlas. Podle gubernátora Sumské oblasti jen obce v této části čelily za pondělí 94 útokům dělostřelectva z raketometů a dronů. Největší boje se ale zřejmě budou v nejbližších dnech soustřeďovat u městečka Soledar.

Informace z místa se různí

Podle britského ministerstva obrany si jeho dobytí daly ruské jednotky za hlavní operační cíl, aby mohly obklíčit Bachmut ze severu. Soledar se nachází zhruba deset kilometrů od Bachmutu a jeho dobytí by mohlo narušit ukrajinské komunikační linie, uvádí web iRozhlas. Mohutný útok na město potvrdilo i ukrajinské ministerstvo obrany. „Po neúspěšném pokusu o dobytí Soledaru a ústupu se nepřítel přeskupil, doplnil ztráty, nasadil další útočné jednotky, změnil taktiku a zahájil silný útok,“ cituje vyjádření náměstkyně resortu server Novinky.

iZdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA
Ruská armáda

Rusové měli údajně v oblasti nasadit „velké množství útočných skupin vytvořených z nejlepších záloh žoldnéřů Wagnerovy skupiny“, píší Novinky. Některé informace z místa bojů se rozcházejí. Zatímco Oleksandr Syrskij, velitel ukrajinských pozemních sil, vyvrací zprávy o dobytí města a tvrdí, že Rusko utrpělo velké ztráty, válečný novinář Jurij Butusov uvedl, že situace ukrajinských vojáků je kritická. Podle něj Rusové dosáhli postavení, ze kterého mohou ostřelovat silnici důležitou pro zásobování ukrajinských sil, uvádí web Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa