Důchodci utřou nos: Stát se jim rozhodl pořádně přitížit. Teprve teď začnou senioři dřít bídu s nouzí

Od nového roku platí novela úhradové vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí, která zvýšila ceny za ubytování a stravu v sociálních zařízeních.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na problémy důchodců žijících v domovech důchodců upozorňuje web TN. Kvůli zdražení řadě z nich musí pomáhat rodina. Důchod na úhradu pobytu a stravy nestačí ani paní Baudyšové z Hradce Králové. Web TN připomíná, že ji ze zákona musí z penze zbýt 15 procent. I proto ji vypomáhá dcera. Není jediná, pro kterou je stávající platba za pobyt neúnosná. „Je to 15 tisíc a něco. Z toho 15 procent by mi mělo zůstat, jenže nezůstane, ale mám syna, který to platí. Úplně všechno vyřizuje, tak jsem ráda,“ uvedla pro TN paní Olga.

Zdražování bylo nevyhnutelné

Není se čemu divit, nová úhradová vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí umožnila od ledna zdražení až o 1800 korun měsíčně, píše server iDnes. Je tak jasné, že důchodci teprve teď utřou nos. Maximální možná denní pobytová sazba se od nového roku zvýšila z 250 na 280 korun, strava z 205 korun na 235 korun. Celkem je tedy možné seniorovi za jídlo a ubytování denně účtovat až 515 korun. Podle Jiřího Horeckého, prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, bylo navýšení nezbytné, a to pro zvyšující se ceny potravin i energií.

iZdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC BY-SA
Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb ani navýšení současné vysoké náklady domovů nepokryje

Stát se tak sice právem, ale i přesto rozhodl seniorům pořádně přitížit. Někteří z nich budou muset od teď zajisté doslova dřít bídu s nouzí, i vzhledem k dnešní ekonomické situaci. Impulsem ke zdražení bylo také desetiprocentní navýšení platů lidí, kteří služby zajišťují, informuje web Deník.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí řada poskytovatelů varovala, že v případě nezvýšení by nemuseli být schopni v budoucnu zajistit své fungování. Podle šéfa resortu Jurečky to navíc důchodci zvládnou i díky zvyšování penzí. V té souvislosti připomněl, že v loňském roce se jim důchody navyšovaly celkem třikrát, uvádí Deník.

Důchodci mají nárok i na sociální dávky

„Dohromady v průměru o 16,2 procenta. Značná část z nich si tak zachová kupní sílu srovnatelnou s rokem 2021,“ uvedl ministr pro iDnes. Navíc nehrozí, že by důchodci, kteří mají malé penze a nemají možnost ani pomoci ze strany rodiny, zůstali na ulici. Žádáme o dávky v hmotné nouzi, o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Pomáhá s tím sociální pracovnice a s tím se pak hradí ten rozdíl,“ vysvětlila pro TN možné dávky pro seniory vedoucí sociálního úseku Domova pro seniory Centrin CZ Pavlína Vohánková.

Web Deník připomíná, že v domovech pro seniory a dalších pobytových zařízeních je po celém Česku kolem šedesáti tisíc lidí. Zájem o služby je ale daleko vyšší. V některých zařízeních čekají na lůžko desítky zájemců, připomíná TN. Zájem neupadá ani přesto, že lednové zvýšení pobytových a stravovací poplatků je druhé v pořadí během necelého roku. Loni v březnu se zvýšila maximální možná cena za měsíc z 11 400 korun na 13 650 korun, uvádí ČT24. Od ledna je pak možná maximální částka 14 850 korun.

Co si o nové vyhlášce ministerstva myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články