Voda letos stihla zdražit už o několik desítek procent. Domácnosti hledají způsoby, jak ušetřit

Prudké zdražování, které trvá už několik měsíců, dopadlo také na vodné a stočné. Lidé aktuálně za 8 litrů vody zaplatí v průměru korunu.

i Zdroj fotografie: 247homerescue/ Creative Commons / CC BY
                   

Web Kupní síla upozorňuje, že cena vody stoupla v roce 2023 průměrně o 22 procent. Aktuálně stojí kubík vody v průměru 113 korun, což je zdražení o 20 korun. Částka se skládá z vodného, což je poplatek za dodávku pitné vody, stočného, což je poplatek za odvádění odpadních vod a DPH, které činí 10 procent. Někde vodohospodáři připočítávají ještě paušální poplatek, který je závislý na vodoměru, přípojce či spotřebě. Web Kupní síla upozorňuje, že údržba a rozvoj potrubí a čističek stojí zhruba čtyřnásobně víc, než samotná voda.

Nejlevnější voda je v Krnově

Z aktuálních průměrných cen v Česku vychází, že litr vody stojí 11,29 haléřů. Za korunu je tak možné pořídit 8 litrů pitné kohoutkové vody, píše Kupní síla. Na zdražování už loni upozorňoval web ČT24, který v listopadu uváděl, že někde může jít až o třetinový nárůst. Vůbec nejméně loni za vodu platili lidé v Krnově, a to 56 korun za kubík, píše ČT24. I v letošním roce pak má slezské město jednu z nejnižších cen, přestože stoupla na 67,10 korun za kubík, uvádí Kupní síla. Naopak jednu z nejvyšších sazeb, 129,08 korun za kubík, mají obyvatelé Břeclavi.

I proto mnoho domácností hledá způsoby, jak v této oblasti ušetřit. Několik tipů, jak spořit vodu, přináší web dTest. Důležitý je už správný výběr baterie. Dobrou volbou může být sprchovací hlavice s elektrickým ohřevem, která nevyžaduje přívod teplé vody. Web dTest píše, že takové zařízení ohřívá jen skutečně spotřebovanou vodu. Díky tomuto způsobu tak nedochází ke ztrátám energie, jako je tomu při ohřevu vody v bojleru.

Výběr baterie má velký vliv

Sprchová baterie s elektrickým ohřevem má také nižší průtok, a to zhruba 4 až 5 litů teplé vody za minutu, což je velmi šetrné. Pro představu, mixážní sprcha s připojením k teplé i studené vodě má průtok 5 až 30 litrů za minutu, uvádí dTest. Ještě méně šetrné jsou pak masážní sprchy s velmi silným proudem, které mají průtok okolo 14 litrů za minutu.

iZdroj fotografie: DO’Neil / Creative Commons / CC BY
Způsob a čas sprchování hrají ve spotřebě vody při mytí hlavní roli.

Na druhou stranu silnější proud může zkrátit dobu sprchování. Právě ta je totiž pro šetření rozhodující. Zkraťte dobu sprchování na pět minut. Zabraňte únikům vody, například kapání z baterie mimo dobu používání. Pravidelně odstraňujte vodní kámen ze sprchové hlavice. Máte-li možnost, používejte ekologický nebo šetrný režim baterie,“ shrnuje rady dTest. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem