Zelenina se v Česku stává výsadou bohatých. Ceny vzbuzují u lidí rozhořčení

Inflace v Česku ani v letošním roce nepolevuje. V posledním měsíci v obchodech prudce zdražuje hlavně zelenina.

i Zdroj fotografie: Aljona83 / Creative Commons / CC BY
                   

Ceny u některé zeleniny vzbuzují u mnoha lidi rozhořčení. Například papriky se v některých obchodech prodávají mezi 140 až 180 korunami za kilogram, upozorňuje web iDnes. Za jednu papriku tak mohou lidé zaplatit i více než 40 korun. Tím ale výčet nadprůměrných cen v oddělení zeleniny zdaleka nekončí. Ledový salát se dá koupit za 50 korun za kus, hlávku květáku některé obchody prodávají dokonce i za 90 korun, píše dále iDnes. Důvodem radikálního zdražení je evropský nedostatek, neboť v tuzemsku se aktuálně prodává v podstatě jen zelenina z dovozu.

Počasí může situaci zhoršit

Stav, kdy se zelenina v Česku stává výsadou bohatých, jen tak nepomine. Kvůli zimnímu období musí lidé s vysokými cenami ještě několik měsíců počítat. Podle místopředsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky se situace změní ve chvíli, kdy se objeví první lokální úroda. V dubnu by se měly začít prodávat české ředkvičky a cibulka, hlavní sezona zeleniny ale naplno začne až později. „Nejdřív se bude sanovat deficit zeleniny na trhu v Evropě a teprve potom bude prostor pro pokles ceny,“ uvedl pro iDnes Petr Hanka.

Situaci však může negativně ovlivnit i počasí. Jak upozorňuje web CNN Prima News, do Česka se vrací zima. A právě sníh a mráz může úrodu ohrozit. Tento týden totiž panovalo v Česku téměř jarní počasí, a proto na některých keřích a stromech začaly pučet pupeny. Pokud jsou už narašené pupeny a jsou nalité, že stačí už jen aby rozkvetly, tak o ně pěstitel přijde,“ uvedla pro CNN Prima News Marta Pawlicová z Českého zahrádkářského svazu. To může už nyní špatnou situaci ještě zhoršit.

Těžký život zemědělců

Petr Hanka upozorňuje, že pěstitelé zeleniny se v Evropě potýkají s extrémním prostředím. Jde hlavně o složitý byrokratický systém a přísné ekologické podmínky, které zemědělci musí splňovat. To vede ke snižování počtu pěstitelů. „Když pak přijde neúroda ohledně sucha, výkyv se projeví v celé Evropě. Zelinářství je dnes velmi rizikový obor, v této neklidné době se do toho lidem nechce,“ vysvětlil pro web iDnes místopředseda Zelinářské unie Čech a Moravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Náklady zemědělců na hektar zeleninového pole dosáhly 300 tisíc korun

Podle aktuálních odhadů se letos v Česku zmenší pěstební plocha o 5 procent, stejně jako loni. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že lidé ztrácí zájem o farmářské trhy a menší pěstitelé nejsou schopni kvůli nedostatečné kapacitě dodávat do obchodních řetězců. I proto lidé nemají počítat s tím, že letos dojde k výraznému snížení cen zeleniny, jako tomu bylo loni. Petr Hanka upozorňuje, že zemědělci nakoupili dražší hnojiva. Jak navíc připomíná iDnes, do Česka se přes 60 procent spotřeby zeleniny dováží.

Budou v následujících měsících ceny zeleniny v Česku ještě stoupat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články