Zelenského manželka se po dlouhé době objevila na očích veřejnosti. Kremlu poslala vzkaz a nebrala si servítky

Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská se stala také ústřední postavou ukrajinské odvahy. Teď opět vystoupila s tvrdým prohlášením vůči Rusku.

i Zdroj fotografie: The Presidential Office of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zlomit ukrajinskou morálku. To je cílem ruských útoků, které cílí na energetickou infrastrukturu. Moskva nedokáže silou udržet svá okupovaná území a nedávno přišla i o strategický Cherson. I proto se snaží nabourat ukrajinskou odhodlanost jinak. Ostřelování kritické infrastruktury vede k masivním výpadkům proudu, které postihly v uplynulých týdnech miliony domácností. Ve Lvově se například jednalo o 80 procent města, jak Události247 informovaly zde.

Ukrajina bez proudu i několik let

Problém s nedostatkem elektrické energie a vody se v některých městech stále opakuje, a proto byli někteří obyvatelé vyzváni, aby zvážili odchod ze země během zimního období. Podle ukrajinské první dámy Oleny Zelenské to ale její lid nezlomí. „Jsme připraveni to vydržet,“ cituje její slova web Blesk. Připomněla, že Ukrajina přestála daleko horší věci, než jsou výpadky proudu, a to oběti a ničení. V rozhovoru pro BBC také zmínila průzkum, který nedávno na Ukrajině proběhl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Kyjevě jsou bez proudu stále statisíce lidí.

Výsledky jsou jednoznačné: přes 90 procent dotazovaných uvedlo, že jsou připraveni žít bez tepla a světla další dva až tři roky, pokud mají vyhlídku, aby se jejich země připojila k Evropské unii, píše dále web Blesk. Pro Moskvu je to jednoznačný vzkaz, že ani stávají útoky neovlivní ukrajinskou odhodlanost válku zvítězit. „Bez našeho vítězství v naší zemi nikdy nezavládne mír,“ cituje server Blesk rázné prohlášení manželky ukrajinského prezidenta. Mír, který nabízí Rusko označila za falešný a vedl by k tomu, že by Ukrajinci měli jen krátké období klidu.

Od května mimo úkryt

Přestože je Zelenská spolu s manželem hlavními postavami ukrajinské odvahy a odhodlání, na veřejnosti se první dáma nevyskytuje tak často. Zřejmě i kvůli bezpečnosti. Na začátku války se s dětmi skrývala v úkrytu na tajných místech. Poprvé během invaze se objevila na veřejnosti 8. května ve Lvově, kde se setkala s americkou první dámou Jill Bidenovou. Na rozdíl od manžela jezdí na zahraniční cesty. Přijata byla mimo jiné i v americkém Kongresu, připomíná dále web Blesk.

Na začátku tohoto měsíce se zúčastnila i konference v portugalském Lisabonu kde vystoupila také s tvrdým prohlášením vůči Moskvě. „Ruští teroristi si vybrali nový cíl pro svoje útoky – naši energetickou infrastrukturu. Útočí na naše elektrárny,“ cituje její slova web Trend. První dáma také tehdy zmínila, že Rusové k tomu využívají drony, kybernetickou špionáž a kyberútoky.

Co vy osobně si myslíte o první dámě Ukrajiny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články