Zelenská překvapila: Číně předala list s návrhy na ukončení války

Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská vystoupila v úterý na Světovém ekonomickém fóru s překvapivým oznámením.

i Zdroj fotografie: The Presidential Office of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská první dáma Olena Zelenská ve švýcarském Davosu vyzvala přítomné delegáty, aby učinili více kroků, které pomohou ukončit ruskou agresi vůči její zemi, informuje web Plus Jeden Deň. Poté s překvapením oznámila, že po čínském vicepremiérovi Liou Cheovi pošle list pro prezidenta Si Ťin-pchinga, píše web. Obsahem jsou návrhy prezidenta Volodymyra Zelenského, které mají vést k ukončení konfliktu. Dokumenty měla Zelenská připravené také pro předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a švýcarského prezidenta Alina Berseta.

Jasný postoj Ukrajiny

„Dnes odevzdám kolegům zúčastňujícím se této části (fóra) listy s ´receptem na mír´ od prezidenta Ukrajiny,“ cituje slova manželky ukrajinského prezidenta Plus Jeden Deň. Zelenská ale apelovala i na všechny ostatní přítomné ve švýcarském lyžařském středisku Davos, aby využívali svůj vliv k ukončení bojů. Jen celosvětová spolupráce má podle ukrajinské první dámy zabránit zhroucení životů, na které jsou lidé zvyklí. „Jednota je to, co nám vrátí mír,“ cituje dále server Plus Jeden Deň.

Opět došlo i na varování, že pokud se válka na Ukrajině nezastaví, bude pokračovat dál do celého světa. Kyjev od začátku ruské invaze zdůrazňuje, že bojuje za celý svět, a že ukrajinská porážka může mít dalekosáhlé následky. „Jak svět očekává, že dosáhne klimatické neutrality, když nedokáže ani zastavit vypalování ukrajinských měst,“ cituje Zelenskou web iDnes. Server Plus Jeden Deň dále uvádí, že manželka ukrajinské hlavy státu připomněla, že Moskva nikdy neměla v úmyslu se zastavit na ukrajinských hranicích.

Kissinger to vidí jinak

Apel Zelenské především na Čínu je pochopitelný. Peking dosud ruskou invazi na Ukrajinu neodsoudil. Zároveň je Čína, stejně jako Rusko, stálým členem Rady bezpečnosti OSN, uvádí iDnes. Zelenská dorazila na zasedání Světového ekonomického fóra sama, protože Zelenskyj od začátku konfliktu Ukrajinu neopouští. Výjimkou byla jen prosincová cesta do Washingtonu, připomíná iDnes. Desetibodový mírový plán představil ale ukrajinský prezident už v listopadu v rámci svého projevu na summitu nejvyspělejších států světa G20.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle 99letého veterána americké diplomacie Kissingera mají USA Ukrajinu podporovat, dokud se nepodaří dosáhnout linie pro příměří

Součástí podmínek je například úplné stáhnutí ruských sil z Ukrajiny, uvádí Plus Jeden Deň. Kyjev dlouhodobě tvrdí, že se nevzdá žádného okupovaného území a válka skončí až bude osvobozen i poloostrov Krym. Naopak bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger ve svém videoprojevu k účastníkům davoského fóra dal najevo, že Ukrajina by měla přijmout ruskou okupaci Krymu. Podle něj by bylo „rozumným výsledkem vojenských operací příměří podél linie invaze“, informuje iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad