Manželka ukrajinského prezidenta popsala poslední rok: Být jemná a laskavá nestačí

Ukrajinská první dáma Olena Zelenská poskytla v rámci prvního výročí ruské invaze obsáhlý rozhovor, ve kterém shrnula své prožívání války.

i Zdroj fotografie: Office of the President of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Manželka ukrajinské hlavy státu popsala, jak se za poslední rok změnila její země, uvádí web Onet. „Být první dámou naštěstí není pozice, takže mohu mluvit jako žena, manželka a matka. Byl to nesmírně těžký rok. Je těžké se ohlédnout, ale jsem ráda, že jsme byli silní. Stačí se podívat na Kyjev. Nejen že odoláváme, snažíme se žít. Naše podniky fungují, naše děti chodí do školy,“ uvedla v rozhovoru pro TVP Info. Zároveň ale vyslovila přání, aby vše brzy skončilo, protože to byl „nejděsivější rok“ jejího života.

Nejtěžší byl projev v USA

Zelenská si uvědomuje, že se její role změnila. Vyjíždí nyní na daleko více diplomatických cest, než tomu bylo před invazí. Zároveň zdůraznila, že přestože cílem první dámy je využívat takzvanou lehkou sílu, nyní to nestačí. „Když do vaší země vstoupí agresor a zavraždí její občany, být jemná a laskavá nestačí. Nepotřebuji být diplomat, stačí mluvit jazykem lidí a lépe předat všechna poselství, které chci sdělit,“ cituje její vyjádření web Onet.

V rozhovoru pro TVP Info také popsala největší výzvu uplynulého roku. „Nejdůležitější a nejtěžší okamžik byl projev v Kongresu USA. Byl to můj první odjezd z Ukrajiny od vypuknutí války. Zadruhé to byl precedens, protože jsem byla první manželkou prezidenta, která před oběma komorami vystoupila. Za třetí, musela jsem přesvědčit naše partnery o důležitosti západní pomoci. Byl to pro mě nejtěžší a nejemotivnější okamžik,“ cituje její slova web Onet.

Dopis pro Čínu

Zelenská se v průběhu války stala důležitou osobností na světové scéně. Kromě amerického Kongresu navštívila i řadu mezinárodních akcí. V lednu například se svým projevem vystoupila na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Právě tam se projevila i jako jakýsi poslíček mezi politickými představiteli a jejím manželem. Ve Švýcarsku předala čínskému vicepremiérovi dopis, který napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi, píše web iDnes.

iZdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Putin pozval Si Ťin-pchinga na konci roku na návštěvu Moskvy. Uskutečnit se má na jaře

Peking se nyní snaží sehrát ve vále na Ukrajině velkou roli. Tento týden představila Čína dokument nazvaný Čínské stanovisko k politickému urovnání ukrajinské krize, jehož obsahem je dvanáct bodů k ukončení války. Ruské ministerstvo zahraničí již uvedlo, že plán podporuje. Kyjev by se podle Moskvy měl smířit s „novou územní realitou“, píše ČTK. Ukrajina naopak návrh odmítá, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, dodává ČTK. Zároveň ale Kyjev vyjádřil otevřenost k jednání o některých částech plánu.

Bude hrát Čína ve druhém roce války na Ukrajině aktivnější roli než dosud?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články