Zelenskyj si chce vylepšit vyjednávací pozici: Podle zveřejněných dokumentů kvůli tomu chtěl zaútočit na Rusko

Už mnoho týdnů se mluví o ukrajinské protiofenzivě, která má výrazně změnit průběh války. Ukrajinský prezident má ambiciózní plány.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC-BY
                   

Web Onet informuje o uniklých dokumentech, které uvádí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl v plánu vyhodit do povětří ruský ropovod Družba. Údajně si chtěl vylepšit vyjednávací pozici. Ukrajinská hlava státu chtěla učinit tento krok jako pomstu Maďarsku, protože by to znamenalo „zničení průmyslu Viktora Orbána, který je do značné míry závislý na ruské ropě“, uvádí web Onet. Ropovod Družba přitom neslouží jen Maďarsku, ale také jím putuje ruská ropa do Česka i na Slovensko.

Útok na členské státy NATO

Do všech tří jmenovaných zemí ropa z Ruska proudí na základě dočasné výjimky Evropské unie, připomíná web Novinky. S těmito překvapivými informacemi o úmyslech ukrajinského prezidenta přišel web Washington Post, který vychází z uniklých odposlechů. Američané se nicméně snaží Zelenského choutky, které by ohrozily členské státy Severoatlantické aliance, hájit. Údajně byl „naštvaný na Maďarsko, a proto mohl pronášet přehnané a prázdné hrozby“, uvádí web Onet.

Nic to však nemění na tom, že jde o velmi vážná slova. Uvědomují si to hlavně v Maďarsku, kde média píší o tom, že vyhození ropovodu do povětří by bylo sabotážní akcí proti zemím NATO, informuje dále server Onet. Zásah by to byl vskutku obrovský, protože Družbou se ročně přepraví 8 milionů tun ropy, které nejde jen tak nahradit. I proto byl ropovod vyňat z embarga Bruselu. Zároveň je třeba připomenout, že maďarský premiér Viktor Orbán je považován za příliš přátelského vůči Kremlu.

Zhoršení vztahů

Dá se předpokládat, že po nejnovějších informacích se ještě více zvýší napětí mezi Budapeští a Kyjevem. Nepříliš dobré vztahy naznačuje i skutečnost, že Orbán sice byl už v únoru pozván do Kyjeva, ale dosud tam nedorazil, připomíná web Onet. Třecích ploch mezi oběma zeměmi je hodně. Jde například o krok ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce, která začátkem měsíce zařadila největší maďarskou komerční banku OTP na seznam mezinárodních sponzorů války. Důvodem má být její trvající působení v Rusku.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Maďarský premiér Viktor Orbán je Putinovým dlouhodobým spojencem, což potvrzuje i během války na Ukrajině

Budapešť naopak kritizuje Kyjev za omezování práv maďarské menšiny v Zakarpatsku, která čítá 150 tisíc lidí, dodává Onet. Vyhození ropovodu Družba ze strany Ukrajiny by nicméně nejen totálně zničilo jakékoliv snahy na urovnání vztahů mezi zeměmi, ale mohlo by to vyvolat světový konflikt. Západ by se musel postavit na stranu své členské země, protože Maďarsko je členem NATO i EU.

Hrozba je ale zřejmě zažehnána. Zelenskyj se o víkendu k uniklým informacím vyjádřil a všechny ubezpečil, že Ukrajina se zajímá pouze o znovuzískání svého okupovaného území, informuje web Express. V uniklých dokumentech se mluvilo nejen o záměru Kyjeva vyhodit do povětří ropovod Družba, ale také o plánech zaútočit na ruské území. I tento plán podle Zelenského nepřipadá nyní v úvahu. Podle něj na to nemá Ukrajinu sílu, čas ani zbraně, uvádí web Express.

Je to ještě válka? Nebo se jedná o osobní mstu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články