Zelenskyj začíná diktovat EU: Tentokrát má nemalý požadavek

Podruhé za krátkou dobu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Evropskou unii, aby přestala udělovat Rusům víza. Česko návrh podporuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web Echo24, poprvé zmínila ukrajinská hlava státu zákaz vydávání víz pro Rusy v pondělním rozhovoru pro deník The Washington Post. Podle Zelenského si ruští občané vybrali stávající vládu a svým chováním ji podporují. „Nebojují proti ní, nehádají se s ní, nekřičí na ni,“ uvedl. Z toho důvodu by měli Rusové žít ve vlastním světě, aby změnili své myšlení. Odhodlanost docílit své myšlenky potvrdil ve svém nočním projevu na konci týdne, dodává Echo24.

Výjimky budou

„Musí existovat záruky, že ruští vrazi či spolupachatelé státního teroru nebudou využívat schengenská víza,“ cituje Zelenského slova web Echo24. Zákaz by se ale neměl týkat ruských občanů, kteří potřebují ochranu, protože riskují svou svobodu či životy v boji proti politice ruského prezidenta Vladimira Putina. Výjimky by měly být pečlivě hlídány, aby si Evropa zachovala společné hodnoty. „Evropa se nesmí přeměnit v supermarket, kde není důležité, kdo vstoupí dovnitř, a kde bude hlavní jen to, zda lidé za zboží zaplatí,“ uvedl ukrajinský prezident.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Evropská unie

Moskva Zelenského výzvu odsoudila. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval tímto vyjádřením, které cituje Echo24: „Jakýkoliv pokus izolovat Rusy nebo Rusko procesem, který nikam nevede.“ Naopak některé západní státy s návrhem ukrajinské hlavy státu souhlasí. Myšlenku Zelenského podporuje i Česko jako předsedající země EU a také některé baltské země. Český ministr zahraničí Jan Lipavský plošné pozastavení víz pro Rusy považuje za účinnou sankci.

Česko má prvenství

Jak uvedl český šéf diplomacie pro ČTK, debatu k tomuto tématu chce otevřít na jednání ministrů zahraničních věcí zemí EU, které proběhne na konci srpna v Praze. Česko bylo podle Lipavského první zemí EU, která k plošnému pozastavení vydávání víz pro občany Ruska přistoupila, a to už den po invazi, tedy 25. února. Česká vláda pak schválila v červnu návrh ministerstva zahraničí, podle kterého bude nařízení o nevydávání víz a povolení k pobytu platit až do konce března 2023, dodává ČTK.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Jan Lipavský

Těch, kteří už pobytové oprávnění mají, se to nijak netýká a mohou nadále žádat i o prodloužení povolení k pobytu. Jestli k rozhodnutí nevydávat plošně víza pro Rusy přistoupí EU jako celek není jasné. Jistý si není ani sám Zelenskyj, podle kterého bude třeba najít podporu mezi hlavními unijními hráči, jak píše web Echo24. Rusové mohou aktuálně díky udělenému vízu například sousedním Finskem bez překážek cestovat do většiny zemí Evropské unie.

Co si o Zelenského návrhu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa