Zelenskyj už má všeho plné zuby: Budou se měnit i dávné tradice. Putina zaručeně vytočí do běla

Z ruského a ukrajinského prezidenta se kvůli válce stali dva úhlavní nepřátelé. Teď budou mít další důvod k nenávisti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruský prezident Vladimir Putin byl známou osobností již před zahájením ruské invaze v sousední zemi. Je to pochopitelné, když stojí v čele největší země světa. Měl proto své přívržence i odpůrce. Ta druhá skupina se válkou na Ukrajině masivně rozšířila. Naopak ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do února letošního roku příliš lidí neznalo. Bývalý herec, který stál v čele nepříliš významného státu, nebyl nijak výraznou postavou. Konflikt v jeho zemi ale vše změnil.

Zelenskyj jako hrdina

Ze Zelenského se stal jeden z nejsledovanějších státníků na světě. Navštěvují ho politici z různých zemí, aby mu osobně vyjádřili podporu. Ukrajinská hlava státu má velký klub sympatizantů, pro mnoho lidí je hrdina. Každý jeho proslov je se zájmem sledován. Světu proto neunikl ani čtvrteční videoproslov ukrajinského prezidenta. „Rada národní bezpečnosti a obrany pověřila vládu, aby předložila (parlamentu) návrh zákona o zákaze aktivit náboženských organizací na Ukrajině, které jsou propojené s centry vlivu v Rusku,“ cituje Zelenského web Čas.

Mělo dojí k propojení náboženských kruhů a Ruska, a proto se musí v oblasti bezpečnosti „zintenzivnit opatření na identifikaci a boj proti podvratným aktivitám ruských speciálních služeb v náboženském prostoru na Ukrajině“, píše dále server Čas. Zelenskyj zároveň připomněl, že jeho země musí obhajovat svou nezávislost i v náboženské oblasti. „Nikdy nikomu nedovolíme, aby si postavil impérium uvnitř ukrajinské duše,“ cituje jeho slova web Čas.

Zabavení literatury i peněz

Kyjev také hodlá provést odbornou analýzu ohledně postavení ukrajinské pravoslavné církve kvůli její možné závislosti na moskevském patriarchátu, připomíná web Novinky. Zelenskyj v té souviselosti uvedl, že je země připravena přijmout v této věci i zákonná opatření. Aktivně už jednala ukrajinská tajná služba, která na konci listopadu prohledala významný kyjevský klášter patřící pod pravoslavnou církvi. Na několika místech měla být zabavena proruská literatura a také hotovost ve výši několik tisíc dolarů, píše dále server Novinky.

iZdroj fotografie: The Presidential of Russia Press and Information Office / Creative Common / CC BY
Patriarcha Kirill je dlouhodobým spojencem šéfa Kremlu, a proto agresi na Ukrajině schvaluje a podporuje.

Jde o další jasný signál pro Putina, že v této sféře končí jeho vliv. Jeho zlost bude o to silnější, protože jde už o několikátý náboženský krok ze strany Ukrajiny. Už na začátku války ukrajinská pravoslavná církev vyhlásila na moskevském patriarchátu nezávislost. Důvodem bylo počínání moskevského patriarchy Kirilla, který je podporovatelem Putina i jeho války. Ruský prezident je silně věřícím a odpoutání sousední země i v otázce náboženství ho zřejmě ještě více rozzuří.

Jaké kroky ještě podle vás Rusko učiní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem