Zelenskyj dostal nevšední dárek k narozeninám: Jeho projev se objevil v ruské státní televizi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se objevil na obrazovkách Rusů žijících na Krymu, v Krasnodarském kraji a v Bělgorodské oblasti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K narušení vysílání ruských televizí došlo ve středu, píše web Novinky. Podle jednoho z obyvatel Bělgorodu byl v jednu chvíli na všech dostupných televizních kanálech k vidění jen projev ukrajinské hlavy státu provázený záběry ukrajinských vojsk. Stejný program viděli kromě Bělgorodské oblasti lidé také na Krymu a v Krasnodarském kraji. „Zelenskyj v projevu předneseném na své narozeniny tvrdil, že ukrajinské ozbrojené síly brzy navrátí území, které dříve bylo součástí Ukrajiny,“ cituje web Novinky z ruského internetového listu Gazeta.ru.

Rusko zapírá

Vše nasvědčuje tomu, že šlo o dílo hackerské skupiny. Podle oblastní správy serveru RBK došlo k „nepovolené záměně televizního signálu z družice,“ uvádí Novinky. Zajímavostí je, že k celé události došlo v den, kdy měl Zelenskyj 45. narozeniny. K narušení vysílání ruských médií nedošlo poprvé. Loni v září se podařilo hackerům také nabourat do vysílání ruské televize. Diváci na poloostrově Krym mohli vidět Zelenského varujícího před mobilizací a na obrazovkách se objevily také drastické záběry ruských vojáků, informuje web Novinky.

Web Novinky připomíná také událost z loňského listopadu, kdy vysílání rozhlasové stanice určené ruským vojskům na určitý čas vystřídalo v Bělgorodské oblasti vysílání ukrajinského rozhlasu. Rusko ale tradičně o středečním nabourání vysílání informovalo po svém. Gazeta.ru tvrdí, že naopak ruští hackeři zahájili „kolektivní kybernetický útok“ na Německo kvůli rozhodnutí Německa poskytnout Ukrajině tanky Leopard, píše web iDnes. Na výzvu hackerského uskupení KillNet mělo zareagovat minimálně 17 skupin.

Anexe jen na papíře

Poslední upozornění Zelenského, že se Ukrajině podaří osvobodit okupovaná území přitom není troufalé. Server iDnes připomíná, že ukrajinským jednotkám se loni na podzim podařilo osvobodit část okupovaných území, včetně strategického města Cherson. Z něj se ruské síly musely stáhnout loni v listopadu. Rusko už v roce 2014 anektovalo poloostrov Krym, a to v rozporu s mezinárodním právem.

iZdroj fotografie: Pxhere
Anexi poloostrova Krym většina států světa neuznala

Loni v září pak ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil připojení Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti k Ruské federaci. Odvolával se na výsledek referend, které v regionech proběhly. Většina států světa ale anexi neuznává, protože hlasování považuje za nezákonné. Navíc Moskva uvedené oblasti ani zcela neovládá. Kyjev několikrát prohlásil, že válka neskončí, dokud neosvobodí všechna okupovaná území, včetně Krymu.

Kam až konflikt na Ukrajině podle vás zajde?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články