Co se stane se Zemanem, až přestane být prezidentem? O svůj astronomický plat přijde, strádat ale rozhodně nebude

Prezident Miloš Zeman na začátku příštího roku nadobro opustí Hrad. Nemusí se ale obávat, že by zůstal nezajištěným důchodcem na Vysočině.

i Zdroj fotografie: Haim Zach / Creative Commons / CC-BY-SA, Depositphotos
                   

Miloš Zeman vedl v 90. letech tehdy ještě úspěšnou ČSSD a stal se dokonce premiérem země. Po neúspěchu v prezidentských volbách v roce 2003 se ale zcela stáhl z veřejného dění a prohlásil se za důchodce z Vysočiny, kam odjel žít na chalupu. O deset let později se vrátil a svůj sen o prezidentování si nakonec v roce 2013 v přímé volbě splnil. Z důchodce, který občas vyšle nějaké moudro do médií se stal opět člověk s velkou pozorností, a také s mnoha pravomocemi, které hlavě státu náleží.

Téměř půlmilionový plat

Výhody spojené s úřadem prezidenta si nakonec užil dokonce 10 let, protože v roce 2018 se mu podařilo opět přesvědčit velkou část občanů, aby mu dali svůj hlas. Za tu dobu si Zeman užíval mnoha benefitů. V letošním roce činí plat prezidenta 302 700 korun a k tomu dostává náhrady na libovolné výdaje ve výši 281 700 korun za měsíc, píše web Kupní síla. Celkem si hlava státu přijde měsíčně po zdanění na více než 463 tisíc korun. Částku si rozhodně může šetřit, protože výdajů příliš nemá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plat prezidenta je v Česku zdaněn od roku 2011, neodvádí se z něj ale zdravotní a sociální pojištění

Stát mu hradí i zdravotní péči. U Zemana přitom zrovna tato položka není malá. O nemocného prezidenta pečují nepřetržitě zdravotní sestry, což stojí až 170 tisíc měsíčně, jak informuje web Seznam Zprávy. Jako hlava státu má k dispozici rovnou několik nemovitostí, kde může úřadovat, či jen odpočívat. Kromě Pražského hradu jde o zámek v Lánech, kde se převážně v posledních měsících Zeman zdržuje. Prezident má také nárok na užívání služebního vozidla s řidičem, a to i k soukromým účelům, připomíná web Lidovky.

Doživotní renta, náhrady i důchod

O to nepřijde ani poté, co v březnu příštího roku opustí po deseti letech Hrad. Nadále bude mít nárok na služby ochranky zahrnující vozidlo s řidičem, anebo může užívat služebního auta s řidičem či bez něho. Zeman nezůstane ani bez prostředků. Jako exprezident má doživotně nárok na rentu ve výši 50 tisíc korun a ve stejné výši mu bude vyplácena také paušální náhrada, která je určena hlavně na nájem kanceláře a plat asistenta, připomíná web Lidovky. Nárok na rentu a paušální náhrady měli také předchozí prezidenti České republiky.

iZdroj fotografie: Michal Duda Rokycany / Creative Commons / CC BY-SA
Prezident Miloš Zeman od své loňské hospitalizace pobývá převážně na zámku v Lánech, kde se o něj starají pečovatelky soukromé společnosti

U stávající hlavy státu, která letos oslavila 78 let a potýká se už více než rok se zdravotními problémy, se předpokládá, že si bude po odchodu z funkce už jen užívat odpočinkového důchodu. Na starobní důchod má také nárok. V lednu 2019 činila jeho penze zhruba 15 tisíc korun, uvedl prezident pro server Blesk. Vzhledem k tomu, že za tu dobu proběhla řada valorizací, dá se předpokládat, že od příštího roku může překročit i 20 tisíc korun, píše server České důchody. Na chalupu na Vysočině se Zeman nevrátí.

Bungalov v Lánech je připraven

Během svého prezidentování si nechal postavit nový dům v obci Lány, který byl dokončen v letošním roce. Média v minulosti odhadovala, že stavba Zemana vyšla na 10 až 14 milionů korun, píše web iDnes. Před započetím výstavby přitom prezident tvrdil, že si díky celoživotním úsporám na důchod může dovolit postavit malý bungalov. Zeman má rozhodně jasno, co bude ve své nové vile po přestěhování dělat.

„Budu se svými nejdražšími a pokusím se dohnat deficit v četbě zajímavých knih. Proto také velká knihovna, pokud možno krb a pohodlné křeslo. Taková staroanglická atmosféra jako v románech od Agathy Christie. Je to můj sen a budu šťastný, když se ho podaří splnit,“ cituje jeho vyjádření web České důchody. V plánu má ale nadále také sledovat politické dění a v případě zájmu podávat rady. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14 ledna 2023, případné druhé kolo pak 27. a 28. ledna příštího roku. Zemanovi skončí funkční období 8. března 2023.

Jak moc si myslíte, že bude po odchodu z funkce Zeman zasahovat do politického dění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války