Důchodová reforma myslí na vyšší penze pro ženy. Nárok ale budou mít jen ty vdané

O změnách v důchodech se mluví dlouhodobě, nyní ale vláda přišla s konkrétními opatřeními. Zatímco některé lidi potěší, jiné zklamou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Peníze připomíná, že ženy berou v průměru o 12 procent nižší penzi než muži. Tento rozdíl by se v budoucnu mohl snížit, neboť důchodová reforma myslí i na vyšší penze pro ženy. Pomoci k tomu mají dva nástroje, které vláda představila. Jde o společný vyměřovací základ manželů a rodičovský vyměřovací základ. V praxi by to mělo vypadat tak, že manželé či registrované páry se budou moci dohodnout na tom, že jejich odvody sociálního pojištění budou za dobu trvání manželství započítané společně, vysvětluje web Peníze.

Ženám to velmi pomůže

Díky tomu budou mít oba manželé vyměřen stejný či velmi podobný důchod, což jim pomůže třeba i v případě úmrtí jednoho z nich. Novinka by měla začít platit od roku 2027 a manželé či registrovaní partneři by měli mít možnost o toto dobrovolné rozpočítání požádat i zpětně při odchodu do důchodu. Žádost musí podepsat oba manželé. To bude možné na okresní správě sociálního zabezpečení nebo zasláním s úředně ověřeným podpisem. V případě rozvodu už by to ale možné nebylo,“ cituje web Peníze mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Evu Davidovou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozdíly v důchodech mužů a žen nejsou malé. Zatímco průměrný důchod žen je 18 255 korun, u mužů je to 20 710 korun

Problémem však je, že pozitivní změna se dotkne pouze žen, které jsou vdané. Páry, které neuzavřou manželství a přesto spolu budou dlouhodobě žít, mají smůlu. Někteří experti v tom vidí problém. „Tyto návrhy lze stěží označit – při odklonu populace od manželství a neochotě několika vlád umožnit manželství stejnopohlavním párům – za víc pomáhající než diskriminační,“ cituje web Peníze Alenu Zieglerovou z Institutu pro sociální inkluzi zabývající se rodinnou politikou. Nic ale není ztraceno.

Konečné rozhodnutí teprve padne

Podle šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se bude o doplnění nesezdaných párů do systému společného vyměřovacího základu ještě diskutovat. I nesezdané ženy navíc mohou využívat rodičovský vyměřovací základ, který jim může penze zvýšit až o několik stovek korun měsíčně. Nově by se totiž při výpočtu důchodu za dobu, kdy rodič pečuje o dítě do čtyř let věku, vycházelo z aktuální průměrné mzdy, nikoli z průměrného výdělku dané osoby v době pracovní aktivity, vysvětluje web Peníze.

Ženy navíc nepřijdou ani o výchovné. Přestože se spekulovalo o jeho zrušení v rámci důchodové reformy, web Deník informuje, že částka 500 korun měsíčně za dítě bude zachována a možná bude v budoucnu i valorizována. Ostatní představená opatření vlády nicméně nejsou tolik pozitivní.

Web Seznam Zprávy uvádí, že se bude postupně zvyšovat odchod do penze na základě principu 21,5 roku průměrně strávených v důchodu. Do předčasného důchodu pak bude možné odejít až po minimálně 40 letech, po které člověk odváděl sociální pojištění. Měnit se budou také pravidla valorizací, podle kterých se důchody budou každoročně navyšovat nově jen o třetinu růstu reálných mezd namísto současné poloviny. Mimořádné valorizace pak nahradí pouze dočasný příspěvek, dodává web Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články