Čepice a bundy do skříně: Podle odborníků čeká Česko oteplení. Ovšem ne na dlouho

Deštivé a teplotně nadprůměrné počasí bude pokračovat i v dalších dnech. Meteorologové navíc varují před několika výstrahami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyšší teploty o víkendu budou v příštím týdnu mírně klesat, i tak však po většinu času zůstanou nad nulou, informuje web iDnes. Nejteplejším dnem tohoto týdne byla zřejmě sobota, kdy se mohly teploty na jihu Moravy vyšplhat až na 15 stupňů Celsia. V ostatních částech země se hodnota na teploměrech pohybovala mezi 5 až 10 stupni Celsia. Pohled na oblohu pak příliš radosti nezpůsoboval, protože nebe zůstalo převážně zatažené až oblačné a někde také pršelo.

Teplo, ale deštivo

Až do pozdních večerních hodin navíc platí výstraha před silným větrem, píše web CNN Prima News. V nárazech může dosáhnout rychlosti až kolem 90 km/h, na horách ještě o 20 km/h více, což odpovídá silné vichřici. Lidé proto mají být obezřetní. „Hrozí poškození stromů a lesních porostů, stejně tak menší škody na budovách. V důsledku uvolněných předmětů nebo zlomených větví může dojít k úrazu. Čekají se možné komplikace v dopravě,“ cituje CNN Prima News ze zprávy českého hydrometeorologického ústavu.

Narůst teplot v kombinaci se silným větrem pak podle meteorologů způsobí i další nepříjemnosti. Kvůli odtávání sněhu může na některých místech docházet ke zvýšení hladiny toků, upozorňuje CNN Prima News. To ještě podpoří další déšť, který se očekává v noci ze soboty na neděli. Teploty navíc zůstanou relativně vysoko, mezi 5 až 9 stupni Celsia.

Během neděle pak bude postupně ubývat srážek i oblačnosti. V některých částech země bude přitom nadále teplo. Nedělní maxima se budou pohybovat mezi 7 až 11 stupni Celsia, na jihu Moravy mohou teploměry ukázat dokonce až 13 stupňů, píše CNN Prima News. Postupně by měl slábnout také silný vítr.

Příští víkend se ochladí

Příští týden bude ale na srážky opět hojný. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu bude po celý týden obloha převážně oblačná až zatažená s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty budou ale vyšší než v uplynulém týdnu. Od pondělí do čtvrtka se mohou denní maxima vyšplhat na 8 až 13 stupňů Celsia, chladněji bude hlavně na severovýchodě území. Ani v noci by většinou neměly teploty klesnout pod nulu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle meteorologů byl letošní leden teplotně výrazně nadprůměru, kdy průměrná teplota činila dva stupně Celsia

Obrat přijde až v pátek, kdy se ochladí a mohou se opět objevit i sněhové srážky. Nejnižší teploty o víkendu klesnou až na -3 stupně a denní nepřekročí 7 stupňů nad nulou. K citelnému poklesu teplot by pak v Evropě mělo dojít na přelomu února a března, upozorňuje web Novinky.

Podle britské meteorologické služby Meet Office se pravděpodobně odstartoval proces takzvaného náhlého stratosférického oteplení, což může vést k rozpadu polárního víru a následnému ochlazení. Výhledy počasí zatím počítají s podprůměrnými teplotami pro severní Evropu a Velkou Británii, dodávají Novinky.

Vydrží sníh na horách i v březnu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad