Zajatý ruský voják se prořekl, co se chystala Putinova armáda na Ukrajině dělat

Během války na Ukrajině se několikrát potvrdilo, že ruská propaganda funguje natolik, že Rusové mají o konfliktu zkreslené informace.

i Zdroj fotografie: Grigory Sysoev, Григорий Сысоев/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prezident Vladimir Putin obyvatelům své země invazi na Ukrajinu představil jako speciální vojenskou operaci. I informace získané od prvních zajatců potvrzovaly, že ani ruští vojáci neměli představu, co dělají. Muži, kteří vystoupili na začátku března na tiskové konferenci v Kyjevě, tvrdili, že netušili, že jdou do opravdové války. „Až do konce jsme nevěřili tomu, že skutečně vstoupíme na ukrajinské území. Řekli nám, že se budeme v Bělorusku účastnit společných cvičení,“ cituje web iDnes zajatého podplukovníka Dmitrije Astachova.

Boj proti Polákům

Jejich slova potvrdily také uniklé ruské dokumenty, které na začátku prosince zveřejnil britský think tank Královský institut pro obranné a bezpečnostní služby. Podle kremelských plánů měla být Ukrajina ovládnuta během deseti dní a anexe celého území měla proběhnout do konce srpna. O celé akci měla vědět jen malá skupina ruských představitelů, píše web Sky News. S odstupem času se zdá, že už by všichni v Rusku měli mít dostatek informací, aby si udělali obrázek, o co skutečně Moskvě jde.

Mnoho Rusů vystřízlivělo z představy o speciální vojenské operaci hlavně poté, co na konci září ruský prezident vyhlásil částečnou mobilizaci. Přesto je zřejmé, že stále je ještě mnoho těch, kteří jsou plně oddáni kremelské propagandě. Web Onet upozorňuje na video, které koluje internetem. Na něm je zachycen ruský voják v ukrajinském zajetí, který na otázku, co v této válce dělá, odpovídá, že „přišel na Donbas bojovat s Poláky“.

Kremelská propaganda je silná

Sám následně na záznamu, který sdílel ukrajinský blogger Dmitri Ilnicky žijící v Polsku přiznává, že žádné Poláky neviděl. Vše zároveň ospravedlňuje tím, že „Poláci chtějí zabrat ukrajinskou půdu“, píše dále web Onet. Moskva se snaží utvořit obraz o tom, jak si Polsko nárokuje část ukrajinského území dlouhodobě. Dokládat to má například počet neukrajinských vojáků, kteří se zapojili do obrany země. Rusko bez důkazů tvrdí, že Polsko má na Ukrajině nejvíce žoldáků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Doněcké oblasti jsou zničené i celé vesnice, je to region nejtěžších bojů

V krvavé válce je proto evidentně mnoho těch, kteří bojují se zkreslenou představou. Jak upozorňuje dále web Onet, právě na Donbasu se odehrávají nejtvrdší boje. Bachmut byl téměř srovnán se zemí, jak nedávno oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové na město útočí už řadu týdnů. Experti sice upozorňují, že Moskva na dobytí města nasadila mnoho sil, ale i úspěch nebude ve válce znamenat zásadní zlom.

Co si o takovém vyjádření ruského vojáka myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články