Putin má strach ze stoupajícího vlivu svého „kuchaře“. Může ho totiž nahradit ve vedení Ruska

Jen tři měsíce velel ruské armádě Sergej Surovikin, kterého ve funkci nyní nahradil náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC-BY
                   

Jak připomíná web Onet, Rusko jmenováním Gerasimova nasadilo do velení nejvýše postaveného důstojníka v zemi. Podle oficiálního vyjádření to má přinést zefektivnění bojových kroků ruské armády proti Ukrajincům. Jak západní analytici, tak ruští vojenští veteráni jsou ale vůči takovému kroku skeptičtí. Personální výměna nemusí přinést kýženou změnu taktiky a obnovu dynamiky ruského postupu, píše web Onet. Podle mnohých má navíc výměna za sebou politický podtext, upozorňuje server CNN Prima News.

Prigožin chce ovládnout Kreml

Ministerstvo obrany se tímto krokem snaží opět získat kontrolu nad řízením války a omezit rostoucí vliv oligarchy Jevgenije Prigožina, který stojí za žoldnéřskou skupinou Wagnerovci. Muž, kterému se přezdívá Putinův kuchař, v posledních měsících při každé příležitosti kritizuje ruskou armádu a její velení, obzvlášť šéfa obrany Sergeje Šojgu a také právě Gerasimova, připomíná CNN Prima News. Jmenováním Gerasimova do čela ruských sil se tak Putin podle mnohých jednoznačně postavil na stranu představitelů své armády a odklonil se do Prigožina.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
Putin posvěcením jmenování Gerasimova odmítl restruktualizaci nejvyššího velení, jak požaduje Prigožin

Prigožin například tento týden tvrdil, že jeho Wagnerova skupina ovládá město Soledar, uvádí Onet. Ukrajina přitom takový závěr popírá a mluví o tom, že boje stále pokračují. Oligarcha se ale na sebe snaží za každou cenu stáhnout pozornost a hlásat úspěchy. A to i za cenu velkých ztrát na bojišti. Jeho ambice totiž nejsou skromné. Mluví se o tom, že chce naplno vstoupit do ruské politiky, a možná i v čele Ruska jednou vystřídat Putina, uvádí CNN Prima News. Web The Sun upozorňuje, že jde o velmi vlivného a také bohatého muže, ze kterého má nyní Putin strach.

Nebezpečný člověk

Kromě soukromé armády s více než 50 tisíci muži má jmění odhadované na miliony až miliardy, uvádí The Sun. Prigožinův majetek zahrnuje soukromé tryskáče, jachty i luxusní automobily. Kolem Putina se objevuje od roku 2001, kdy ruský prezident povečeřel v jeho petrohradské restauraci společně s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem. Prigožin je osobně obsluhoval, a proto si vysloužil přezdívku Putinův kuchař. Jeho cateringová společnost také dostala lukrativní státní zakázky.

Oligarcha má ale i svou temnou stránku. V minulosti měl být obviněn z loupeže a napadaní a poslán do trestaneckých sovětských kolonií, uvádí The Sun. Tím výčet jeho trestných činů nekončí. V roce 2016 se měl oligarcha vměšovat do amerických voleb, když financoval ruské trolí farmy. O dva roky později ho americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo a v roce 2021 ho FBI zařadila na seznam nejhledanějších zločinců. Sám Prigožin se k zasahování do západních voleb přiznal, píše The Sun.

„Zasahovali jsme, zasahujeme a budeme zasahovat i nadále,“ cituje jeho vyjádření web The Sun. Rozhodující pro jeho další vliv bude podle expertů úspěch Wagnerovců v Soledaru. „Pokud Prigožin nedokáže převzít kontrolu nad Soledarem, bude pravděpodobně odstraněn a zničen, nebo upadne zpět do stínu,“ cituje odborníka na Rusko Huseyna Alijeva web The Sun. Odklon Putina od oligarchy může naznačovat i jmenování Gerasimova místo Surovikina, kterého Prigožin chválil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články