Covid-19 překvapil šířením v letním počasí. Povinné nošení respirátorů je tak zřejmě blízko

Denní počty nakažených koronavirem kvůli subvariantě omikronu v posledních dnech opět rostou. Ministerstvo zdravotnictví nevylučuje zavedení opatření.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak upozorňuje server CNN Prima News, covid-19 opět odborníky překvapil. „Tentokrát šířením ve velmi horkém počasí. To tady doposud nebylo,“ cituje ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška web CNN Prima News. Nejvíce se onemocnění šíří v hlavním městě, kde je podle posledních dat 114 případů na 100 tisíc lidí. I proto s reakcí neotálí ani pražský magistrát a hygienická stanice hlavního města.

Domovy pro seniory jsou v pozoru

Jak píše server iRozhlas, obě instituce společně vydaly doporučení k nošení respirátorů při návštěvách v domech pro seniory. „Používání respirátorů ze strany návštěvníků domovů seniorů je absolutní minimum, které nicméně pomůže chránit zdraví i životy nejohroženějších lidí,“ cituje radní Prahy pro oblast zdravotnictví Milenu Johnovou (Praha Sobě) web iRozhlas. Lidé by při návštěvách sociálních zařízení měli také více dbát větších hygienických opatření, v případě projevů respiračního onemocnění podstoupit antigenní nebo PCR test.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Aplikace vakcíny

Jak dále web iRozhlas informuje, doporučení se vztahuje také na samotné klienty domovů pro seniory. Při cestách mimo zařízení by měli nosit respirátory. Seniory v domovech také čeká v dohledné době očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19. Druhá posilující dávka může být aplikována s odstupem zhruba čtyř měsíců po první posilující dávce, připomíná web iRozhlas. Vyloučena není ani možnost, že se vrátí povinnost ochrany nosu a úst plošně. Zatím to ministerstvo zdravotnictví pouze doporučuje v určitých situacích.

V nemocnicích je zatím klid

„Rouška není hanba. Když jdu třeba do zdravotnického zařízení, tak by měla být znakem ohleduplnosti. To samé platí u dalších rizikových provozů, jako jsou domovy pro seniory,“ cituje náměstka resortu Josefa Pavlovice (Piráti) server CNN Prima News. Odborníci návrat respirátorů nevylučují ani ve veřejných prostorách a na místech, kde se vyskytuje mnoho lidí. Důvody pro plošná opatření ale zatím experti nevidí. Někteří odborníci se ale na přístupu ke covidu-19 neshodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocniční koridor

Podle viroložky Hany Zelené by se mělo koronavirové onemocnění brát jako jakákoli jiná respirační nákaza. Jiný pohled má vakcinolog Roman Chlíbek. „Přirovnávat koronavirus ke chřipce a považovat jej za nějaké bezvýznamné drobné onemocnění? Vidíme, že následky covidu jsou daleko dramatičtější,“ uvedl pro CNN Prima News. Jak vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví, za pátek přibylo 2415 nakažených, z toho v 515 případech se jednalo o reinfekci. V nemocnici je aktuálně hospitalizováno 272 lidí s pozitivním testem na covid-19.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články