Zrádce ve vlastních řadách: Vrcholný evropský politik si s Putinem posílá ,,sladké dopisy“

Bývalý vrcholný evropský politik je zpět v kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Netají se tím ani před poslanci země.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Berlusconi se měl o svém obnoveném přátelství s šéfem Kremlu rozpovídat před italskými poslanci, píše web Express. Už minulý měsíc bývalý italský premiér šokoval, když uvedl, že Putin byl do války na Ukrajině dotlačen, a že jeho cílem je dosadit do čela země slušné lidi. „Putin byl k této speciální operaci donucen ruským lidem, svou stranou, svými ministry,“ cituje jeho výrok web iRozhas. Označení speciální vojenská operace přitom používá právě Putin, aby se vyhnul označení války či invaze.

Dopisy a lahve alkoholu

„Vojáci tam měli napochodovat, nahradit Zelenského vládu slušnými lidmi a za týden se opět stáhnout. Místo toho narazili na nečekaný odpor, živený zbraněmi všeho druhu ze Západu. Cítím se špatně, kdy slyším o tolika mrtvých, protože jsem vždycky tvrdil, že válka je největší šílenství ze všech,“ prohlásil také na konci září Berlusconi. Teď v podobné rétorice pokračuje. Neváhal se pochlubit tím, že si s ruským prezidentem nedávno vyměnil „sladké dopisy“, píše dále server Express.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Silvio Berlusconi

Kromě dopisu měl italský politik od ruského vládce dostat k narozeninám 20 lahví vodky. On mu na oplátku měl zaslat několik lahví Lambrusca. Berlusconi ve svém projevu v dolní komoře zároveň uvedl, že je extrémně znepokojen situací na Ukrajině, ale nemůže říci svůj názor, protože „pokud se to dostane do tisku, bude to katastrofa“. To vše přichází ve chvílí, kdy se Berlusconi účastní vyjednávání o postech v nové italské vládě poté, co ve volbách z konce září uspěla pravicová aliance v čele s Giorgií Meloniovou.

Nebezpečí italských vlivů

Celou situaci kolem Berlusconiho se snaží zachraňovat mluvčí strany, který tvrdí, že italský politik vyprávěl poslancům příběh, který se odehrál před několika lety. Jak dále píše web Express, Forza Italia později také vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že postoj Berlusconiho i strany je v souladu s postojem Evropy a USA. Berlusconi přitom není v Itálii jediným, který má k Putinovi velmi blízko. Vůdce Ligy Matteo Salvini si v minulosti dokonce oblékal tričko s podobiznou ruského prezidenta.

Evropský postoj vůči Rusku zpochybnil také tento týden nový předseda italské dolní komory Lorenzo Fontana, který varoval před důsledky protiruských sankcí. „Mohl by se z nich stát bumerang a my se ocitneme ve velkých potížích,“ cituje jeho slova web Express. Zdá se tak, že Itálie jako první evropská země pomalu otáčí kormidlem a snaží se zpět přiblížit k Rusku. Pokračování takového chování může ale v budoucnu ohrozit jednotu EU.

Co si o dopisování Berlusconiho a Putina myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů