Růst důchodů nekončí: Během následujících měsíců se zvednou hned několikrát. Češi ale vyšší penzi nechtějí hned z několika jasných důvodů

Důchodci mají na první pohled šťastný rok. Penze se jim zvýšila už třikrát a od ledna je čeká další růst. Zvyšování důchodů ale přináší i velká úskalí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od ledna příštího roku se průměrný starobní důchod zvýší o 825 korun, informuje web ČT24. O 140 korun se zvedne solidární část a o 5,1 procenta se zvýší zásluhová procentní výměra důchodu podle odpracovaných let a výdělků. Dále si od příštího roku polepší ještě ti, kteří vychovávali děti. Za každé dostanou bonus 500 korun, jak dále píše server ČT24. Díky všem zvýšením se tak průměrná starobní penze dostane v lednu podle ministerstva práce na částku 19 500 korun.

Mzdy nerostou

Vzhledem k tomu, že průměrná mzda byla v druhém čtvrtletí letošního roku podle webu Kurzy zhruba dvojnásobná, jde o poměrně velkou částku. Řada pracujících na částku téměř 20 tisíc korun čistého stále nedosahuje. Mnoho důchodců ale bude mít tento příjem i bez práce. I proto Události247 upozorňovaly, že mezi pracujícími bují nespokojenost s tím, jak rychle roste výše důchodů. Lidem se nelíbí především to, že kvůli úsporám firmy v době energetické krize mzdy téměř nezvyšují. Inflace přitom dopadá na celou společnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Těm ale bylo zdražování díky letošním třem navýšením pokryto. V lednu se jim zvedly penze v rámci pravidelné valorizace, k čemuž by došlo za každé situace. V červnu ale došlo k mimořádnému navýšení právě kvůli vysoké inflaci. Výměra důchodu tak stoupla o 8,2 procenta. Další mimořádné navýšení přišlo ještě v září, kdy se procentní výměra důchodu zvýšila o 5,2 procenta. Pro každého penzistu to představovalo navýšení příjmu o stovky až tisíce korun.

Není důvod k radosti

Například senior, jehož důchod činil v lednu letošního roku 16 812 korun, si polepšil za letošní rok o 2598 korun, uvádí web E15. Je tak zřejmé, že trojité zvýšení důchodů během jediného roku výrazně navýší také výdaje státu. Ty budou růst i v příštím roce. Jak uvádí web ČT24, podle návrhu rozpočtového zákona má mít resort práce v příštím roce na penze skoro o 82 miliard korun víc než letos. Celkové mají výdaje činit 637,6 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zoufalá důchodkyně

Důchodci se tak sice mohou radovat z vyšších příjmů, ale zároveň je jim jasné, že stát bude muset prostředky na jejich vyplácení někde brát. Všech 2,36 milionu českých starobních důchodců tak může předpokládat, že v důsledku toho se mohou zvýšit spotřební daně na potraviny či další položky. Penzisté tak v konečném důsledku o své prostředky stejně přijdou. Navíc ještě čelí nelibosti pracující veřejnosti, která z velké části přispívá na důchody ze svých daní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa