Film o saudskoarabském novináři zavražděném na turecké ambasádě nebude vysílat Netflix ani HBO - Události247.cz

Film o saudskoarabském novináři zavražděném na turecké ambasádě nebude vysílat Netflix ani HBO

Vražda saúdského disidenta a novináře Džámala Chášakdžího z roku 2018 na konzulátu jeho země v Istanbulu odhalila světu odvrácenou stránku mezinárodní politiky. Dokument Bryana Fogela The Dissident usiluje o pochopení Chášakdžího příběhu v kontextu rostoucího úsilí Saúdské Arábie potlačovat disent, i když se země pokouší otevřít a modernizovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Režisér však po úspěšné premiéře filmu na festivalu Sundance nenašel zájemce mezi hlavními distributory a streamovacími službami.
iZdroj fotografie: Pixabay.com

Návštěva ambasády za účelem získání rutinního dokumentu ho stála život

Dne 2. října 2018 vstoupil americký novinář a kritik saúdskoarabské vlády Chášakdží na konzulát Saudské Arábie země v Istanbulu, kde byl zavražděn. V následujících měsících se objevila protichůdná vyprávění o tom, jak zemřel, co se stalo s jeho ostatky a kdo za to mohl. Saúdští úředníci uvedli, že novinář byl zabit týmem tureckých agentů vyslaných s cílem přesvědčit ho, aby se vrátil do království, zatímco turečtí představitelé uvedli, že agenti jednali na rozkaz nejvyšší úrovně saúdské vlády. Jeho ostatky se nikdy nenašly, má se za to, že bylo jeho tělo rozčtvrceno.

Příběh umučeného kritika režimu dal vzniknout dokumentu, který odhaluje temná zákoutí politiky

Film financovaný Nadací pro lidská práva popisuje okolnosti spiknutí s cílem zabít Chášakdžího, bývalého saúdského zasvěcence, který se stal publicistou Washington Post. Dokument obsahuje zvukové nahrávky z doby novinářovy vraždy, výpovědi Chášakdžího snoubenky a informace objasňující motiv celého hrůzného činu.

Na premiéře snímku režisér Fogel prosil mediální společnosti, aby se nenechaly zastrašit. „Mým snem je, že se distributoři postaví Saúdské Arábii,“ řekl.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Špičkový režisér oceněný Oscarem nezískal zájemce o svůj dokument. Jde o dobré vztahy a peníze

Film The Dissident byl jedním z nejočekávanějších dokumentů loňského Sundance. Fogelův předchozí film Icarus o ruském dopingu na olympiádě získal Oscara za nejlepší dokument a vysílal se na Netflixu, čímž společnosti přinesl první oscarový snímek. Je tedy zajímavé, že společnost neprojevila zájem o jeho druhý film, přestože byl diváky i odborníky velice dobře hodnocen.

Vysvětlením by mohla být informace o tom, že listopadu Netflix podepsal produkční smlouvu se saúdským studiem Telfaz11 na osm filmů. Mluvčí společnosti odmítl celou kauzu komentovat. „Zejména to, že můj film odmítl Netflix, je neuvěřitelným zklamáním,“ prohlásil Fogel. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 195 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím