František Nedvěd podlehl rakovině plic | Události247.cz

František Nedvěd podlehl v neděli rakovině plic. České folkové legendě bylo 73 let

V neděli ve večerních hodinách zemřel folkový muzikant František Nedvěd, prohrál nerovný boj s rakovinou. O jeho úmrtí informovali jeho synové Vojtěch a František.
i Zdroj fotografie: Miloslav Rejha / Creative Commons / CC BY
                   

Třiasedmdesátiletý František Nedvěd poslední týden svého života strávil v nemocnici. O jeho převozu informoval Vojta Nedvěd. Ten věřil, že jeho otec boj s rakovinou plic opět vyhraje. Muzikant totiž náročnou léčbu již jednou prodělal. Kromě toho měl za sebou také operaci srdce a nevyhnulo se mu ani onemocnění covidem-19. 
Písničkář boj nikdy nevzdával 

František Nedvěd nepodléhal chmurám a bojoval proti zákeřné nemoci. Koncem minulého roku veřejně přiznal, že má rakovinu a je v léčení. Tou dobou docházel na chemoterapie a věřil, že vše dobře dopadne. Podle svých slov ničemu nepodléhal, jen se léčil. Věděl, že vlivem léčby může přijít o hlas. To se nakonec nestalo a svůj první nerovný boj nakonec vyhrál. Nemoc se však bohužel nevzdala a před nedávnem udeřila znovu. Tentokrát už ji Nedvěd porazit nezvládl.  


iZdroj fotografie: Michal Maňas / Creative Commons / CC BY

František Nedvěd byl jednou z nejvýznamnějších postav českého country a folku. Společně se svým bratrem Janem se proslavili jako Brontosauři. Známí jsou však také z kapely Spirituál kvintet. V první zmíněné kapele, která hrála v letech 1972–1992, měli na starosti testy, hudbu, zpěv a kytaru. Pravděpodobně není člověka, který by neznal písně Valčíček, Stánky, Tulácký ráno nebo Na kameni kámen. Jde o klasiku, která zlidověla. Bratři Nedvědové spoluvytvářeli obraz českého trampingu.  

Životní pouť Františka Nedvěda 

Se svým o rok starším bratrem Janem vyrůstal František na pražském Spořilově. Mnoho času však strávili v Lukách pod Medníkem na Sázavě. Bratři si nejprve pohrávali s beatem, později založili trampskou kapelu Toronto. Právě tato skupina se později přejmenovala na Brontosaury. Během let se měnilo složení kapely a na chvíli se i odmlčela. Nakonec Brontosauři vydrželi až do roku 1992. Mezitím Jan Nedvěd vystupoval se svojí ženou Hankou, Vaškem Součkem i Wabi Daňkem.  


iZdroj fotografie: Miloslav Rejha / Creative Commons / CC BY

Od září 1992 hráli Jan a František společně. Celá kapela Brontosauři se pak dala dohromady ještě roku 1994, ale pouze proto, aby nahráli nové album. V roce 1996 bratři oslavili padesáté narozeniny Jana koncertem na pražském Strahově. O rok později se bratři rozešli. František pak hrál s Příbuznými. Od roku 2011 opět vystupoval s bratrem Janem a nahráli album Souhvězdí jisker. O dva roky později opět začal vystupoval samostatně s kapelou Tiebreak, nebo se svým synem Vojtou.  

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 252 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník