Manželku anglického krále si v seriálu zahrála černoška | Události247.cz

Opět trocha nevhodné korektnosti. Manželku anglického krále si v novém seriálu zahrála černošská herečka

Stanice Channel 5 začala 1. června vysílat minisérii s názvem Anne Boleyn. Některé diváky ale obsazení hlavní ženské role pobouřilo.

i Zdroj fotografie: Instagram / Jodie Turner-Smith
                   

Minisérie má tři díly a její uvedení způsobilo rozruch. Manželku anglického krále Jindřicha VIII. Tudora totiž hraje černošská modelka a herečka Jodie Turner-Smithová. Podle některých diváků se jedná o takzvaný blackwashing a nevidí důvod, proč mají hrát postavy bělochů černoši.
Brity anglická královna tmavé pleti pobouřila

Režisérka Lynsey Millerová si ale za obsazením herečky tmavé pleti stojí a říká, že jedni budou novou Annu milovat a druzí nenávidět. Především Britům ale přijde tento počin legrační, protože více než kdo jiný dobře vědí, že v 16. století u dvora Tudorovců žádní černoši nebyli. Po uvedení seriálu se strhl výsměch vůči politické korektnosti a taky otázky, kdy černošské hrdiny budou hrát na oplátku bílí herci.

Anna Boleynová patří k významným postavám anglické historie a láska krále Jindřicha VIII. k ní změnila směr dějin. Poté, co se do ní zamiloval, žádal papeže Klementa VII., aby jeho sňatek s Kateřinou Aragonskou prohlásil za neplatný. Papež odmítl, ale král i přesto svatbu s Annou prosadil. Za tři roky se však zamiloval do její dvorní dámy Jany Seymourové. Protože běžný rozvod nebyl možný, obvinil svou ženu z velezrady, cizoložství, incestu a čarodějnictví. Anna byla v květnu 1536 setnuta mečem.

Kritici chtějí, aby byla role královny přeobsazena

Případ, kdy historickou postavu s bílou pletí bude hrát herec nebo herečka s tmavou pletí, není v britské televizi první. V seriálu Trója: Pád města například starověkého řeckého hrdinu Achilla ztvárnil černoch David Gyasi. Teď jde však o postavu anglické královny a navíc jedné z nejslavnějších. Na internetu se tak k obsazení role rozproudila divoká diskuse. Hlasy pobouřených žádají Channel 5, aby roli královny přeobsadil.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jodie Turner-Smith (@jodiesmith)

Členové vlády se v šedesátých letech snažili prosadit zákony, které by zakazovaly odmítat zaměstnance na základě rasy nebo etnického původu. Královna měla výjimku, na její služebnictvo se zákon nevztahoval. Výjimka ze zákona začala platit v sedmdesátých letech, kdy Británie přijala řadu zákonů o rasové a sexuální rovnosti, a prodloužena je až do současnosti.

Jedná se o vhodné vyjádření korektnosti?

Zejména po smrti George Floyda jsou černoši stále diskutovanější a de facto žádná společnost či vláda se dnes nesmí postavit proti nim – a to ani přesto, že tím úmyslně znevýhodňují „bílou rasu“. Vůbec největší boom zažívají Spojené státy, odkud také hlásání idylického míchání národů pochází. Že ovšem nefunguje opakovaně prokazují samotné menšiny, které se odmítají začlenit a žít v běžné společnosti.


iZdroj fotografie: Depositpotos

Obsazení černošské herečky do role anglické královny je tak nejenom výsměch historii, ale rovněž ukázka tzv. pozitivní diskriminace, kdy je člověk upřednostněn pouze pro barvu pleti. V anglické společnosti zanechá tento pokrytecký počin jistý otisk, jehož následky se mohou s podobnými nápady stupňovat. Různorodost sice nemusí být na škodu, ale opravdu teď budeme černochy prosazovat všude?

Snad přijde den, kdy si roli Martina Luthera Kinga střihne bělošský herec, jak poznamenal jeden z diskutujících na iDnes. A aby byl konec seriálu korektní, třeba ani nedojde k popravě, přestože byla ve skutečnost Anna Boleyn setnuta mečem poté, co ji její manžel obvinil z cizoložství a velezrady, aby mohl přijmout za ženu jinou. Obrácený rasismus je teď zkrátka v módě, jenom aby vlády, společnosti a studia nečelila kritice černochů.

Zdroj: BBC, iDnes

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 676 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím