Výstava přitom byla veřejnosti odhalena koncem srpna loňského roku, bohužel návštěvníci si ji mohli prohlížet pouze po dobu 65 dní, během nichž ji vidělo přibližně 35 tisíc návštěvníků.
Vyjednávání netrvalo nijak dlouho
Vedení muzea zvažovalo prodloužení výstavy jako záložní plán v případě, že by i nadále přetrvávala vládní opatření ve spojitosti s nákazou koronaviru. Koncem roku tak začala první jednání české strany s Nejvyšší radou pro památky Egypta a ostatními zapůjčiteli, které nakonec dopadlo úspěšně, podařilo se totiž vyjednat prodloužení o necelé 4 měsíce a případní zájemci snad ještě budou mít šanci exponáty shlédnout.
Do výstavy je zahrnuto přibližně 300 exponátů, které úzce navazují na historii Egypta, především na její charakteristické období faraonů. Původní jednání o všech zapůjčených kusech trvalo přibližně 2 roky, tudíž současné vyjednávání o prodloužení bylo schváleno značně rychleji. Nejvyšší rada pro památky Egypta se k věci vyjádřila souhlasně už minulou středu, na základě čehož došlo k závěrečnému rozhodnutí Národního muzea.
Co mohou návštěvníci spatřit?
Mezi zmíněnými třemi sty vystavovaných exponátů se nachází i 80 z těch, které byli objeveny českou expedicí v oblasti Abúsír. Tento region je pro naše badatele typickým, jelikož první výzkumné týmy české národnosti se sem vypravili před více než padesáti lety. Všechny zde vystavené nálezy nějak souvisí se starověkou egyptskou kulturou, která je představována prostřednictvím nejrůznějších pokladů, sarkofágů či soch.
Výstava musí být kvůli svému mezinárodnímu přesahu a vysoké hodnotě pojištěna do značné výše, a to na přibližně jednu miliardu korun českých. Mezi vzácnými exponáty se objevují doposud neviděné kusy, které mají v Česku premiéru, a mimo toto tradiční pojetí muzejní expozice lze mluvit i o výjimečném moderním pojetí této tématiky, jelikož je tato trasa protkána interaktivní technologií, jako projektory a další.