Zemřel slovenský herec Milan Lasica | Události247.cz

Zemřel Milan Lasica. Slovenský herec, režisér a bavič zkolaboval na jevišti

Ve věku 81 let v neděli zemřel oblíbený herec Milan Lasica. Lasica vystupoval s orchestrem na jejich výročním koncertě v bratislavském studiu L+S, když zkolaboval.
i Zdroj fotografie: Michal Maňas / Creative Commons / BB BY
                   

Při závěrečném uklánění po vystoupení herec zkolaboval. Oživit se ho bohužel nepodařilo. Uvedl to slovenský web sme.sk s odvoláním na zdroj blízký orchestru Bratislava Hot Serenaders.  Soubor koncertem oslavoval 30. výročí svého vzniku a 20. výročí spolupráce s Milanem Lasicou.  
Dramatik a humorista pocházel ze Zvolena 

Milan Lasica se narodil 3. února 1940 ve Zvoleně, v rodišti své matky. Ještě před narozením žili jeho rodiče v Košicích. Ve chvíli, kdy město připadlo Maďarsku, se přestěhovali na střední Slovensko. Milan Lasica vystudoval dramaturgii, se zaměřením na divadla malých forem, v Bratislavě. Pracoval jako dramaturg v Československé televizi, byl členem Divadla Na korze v Bratislavě a divadla Večerní Brno. Později se stal šéfem Štúdia S, kde až do své smrti působil jako ředitel.


iZdroj fotografie: Michal Maňas / Creative Commons / BB BY

Herec byl dvakrát ženatý. Nejprve si vzal Zoru Kolínskou. Později se oženil s Magdou Vašáryovou, se kterou má dvě dcery. V roce 1989 získal titul zasloužilého umělce. V roce 2003 ho prezident České republiky Václav Havel ocenil státním vyznamenáním Mediale Za zásluhy, za celoživotní přínos slovenské kinematografii získal čestnou cenu Slnko v sieti. Za jednu ze svých posledních rolí v koprodukčním díle Jak jsme hráli čáru byl nominovaný na Českého lva.  

Proslavil se v tandemu s Júliem Satinským 

Milan Lasica se proslavil v duu s oblíbeným Júliem Satisnkým mimo jiné v televizních pořadech Ktosi je za dvermi a Bumerang. Společně vydali řadu knih a natočili také tři desky. Svůj nezaměnitelný humor uplatnil Lasica ve svých dramatických textech i písních. Zároveň sám režíroval. S hudební formací Bratislava Hot Serenades nazpíval alba evergreenů. Výjimečný herec hrál v mnoha českých filmech. Mimo jiné ve snímcích Tři veteráni, Saturnin nebo Výchova dívek v Čechách.


iZdroj fotografie: Pavol Frešo / Creative Commons / BB BY

Herec, režisér, humorista, moderátor, dramatik, prozaik a textař slovenského původu se vždy považoval za Čechoslováka. Rozpad společného státu kritizoval, plačtivou nostalgii však nepěstoval. Soustrast s úmrtím rodině Milana Lasici vyjádřila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle jejích slov Slovensko ztratilo jednu z nejvýraznějších osobností svého kulturního a veřejného života a svět už nebude takový, jako býval. Připomněla však, že jeho dílo s námi zůstává i nadále.  

Zdroj: Sme

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 230 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník