Balené potraviny nemusí vážit tolik, kolik obchody uvádí

V době, kdy jsou ceny vysoko a většina lidí se snaží šetřit, prodávají některé obchody menší balení. Patrné to je u ovoce. Gramáž je údajně nižší, než je uvedeno na obalu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Na problém upozornil web TN. Jeho štáb totiž vyrazil na kontrolu velkých supermarketů do Svitav. Výsledkem jeho pátrání byla například rozbitá vajíčka nebo špatně navážené potraviny. Ovoce v síťce bylo podle reportérů o něco lehčí, než by mělo být podle gramáže na obalu, šlo tedy o ,,podmíráky“. Lidé by si měli dávat pozor, co kupují.

Menší, než deklarovaný obsah, je u různých potravin

Většinu zákazníků nenapadne, že když si koupí síťku s pomeranči, která je podle cedulky dvoukilová, že to nemusí být vůbec pravda. Štáb TV NOVA při kontrolním nákupu zjistil, že v uvedeném balení je nanejvýš 1 800 gramů pomerančů. Tato „dvoukilová“ balení citrusů našli před několika dny také v Penny Marketu ve Svitavách. Méně, než je uvedeno, tam vážily nejen pomeranče, ale také brambory a všechny půlkilové chřesty.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Ovoce a zelenina v supermarketu

Když obchodník uvádí, že obsah výrobku má 2 kilogramy, tak by to mělo tak opravdu mělo být. Rozhodně nesmí mít třeba 1,8 kilogramu, žádná taková tolerance neexistuje. Česká obchodní inspekce za toto jednání může uložit pokutu,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. „Takovou zkušenost mám u balení slaniny, kterou jsem koupila v Lidlu. Mělo mít půl kila. Doma mně napadlo to kontrolně zvážit a ukázalo se, že výrobek má o 20 deka méně,“ řekla Událostem247 Jarmila Hrubá z Mikulčic.

Kauza se špatně seřízenou váhou

Štáb TN NOVA zjistil, že ani v Albertu nemá dvoukilové balení pomerančů dvě kila. Problémy však byly u vajec, protože jich v obalech bylo spousta rozbitých. Událostem247 se vyjádření mluvčího tohoto řetězce získat nepodařilo. Před několika lety také republiku obletěla informace, že obchodní řetězec Kaufland zákazníky při vážení ovoce a zeleniny šidí. Psal o tom web iDnes. Na videu je vidět, že nakupující zváží dvakrát na stejné váze žlutou papriku, podruhé však bez plastové podložky umístěné na váze.

iZákazník může během jediného nákupu zbytečně přijít i o desetikoruny

S podložkou paprika vážila 262 gramů a stála 33,8 korun, bez podložky vážila 154 gramů a stála necelou dvacetikorunu. Kilogram papriky se tehdy prodával za 129 korun. Na kontrolu proto vyrazila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která zjistila, že k žádnému pochybení nedošlo. „Na tento případ si pamatuji a divím se, že nic nenašli, protože jsem to tehdy zkoušela a váhová odchylka tam bez plastu opravdu byla,“ řekla Událostem247 Petra Bučková z Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články