Podle zákonů naší země mohou být nejvyšší představitelé vlády trestně odpovědní za svá rozhodnutí během celého období pandemie. Existují ale určité podmínky, které musí být pro tuto odpovědnost splněny, nebo naopak nesplněny. Rozhovor s advokátem Ondřejem Preussem přinesl na toto téma velmi zajímavé názory, které vyplívají z jeho právnické praxe.
Důkazy k trestním činům
Podle slov Ondřeje Preusse, by v celé věci trestního stíhání politicky významných osob mohlo probíhat pravděpodobně pouze na základě přímých důkazů nebo svědectví. Pokud by se jednalo o spekulace a srovnávání České republiky s jinými zeměmi v době koronavirusu, trestní odpovědnost by z toho vzejít nemohla.
Mnoho trestných činů by mohlo být teoreticky prokazatelných v souvislosti se zvládáním celé pandemie. „Nabízejí se trestné činy související s plněním úkolů politických představitelů. A to buď úmyslné, kdy by politik zneužíval postavení úřední osoby. Ram si myslím, že by to bylo velmi obtížné prokázat,“ míní Preuss. Ten je rovněž odborným asistentem na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
„Nebo pak je tam teoreticky i nedbalostní trestný čin. To znamená maření úkolů úřední osoby z nedbalosti. Ale i tam by byla potřeba prokázat, že byla jasná shoda v odborných kruzích, které měli k dispozici vládní činitelé, na tom, že tehdy mají být přijata taková opatření. A vláda nebo někteří její členové by řekli, že se jimi z politických důvodů, aby nerozhodili své preference, řídit nebudou,“ vysvětluje advokát.
Trestní oznámení může podat kdokoliv
Jak je v právním odvětví známo, trestní oznámení může podat kdokoliv, a to i na vládní zastupitele. Podle advokáta Preusse by však takové oznámení mělo být propracované, aby mělo šanci na úspěch. Podle něj by občané neměli jednat pouze pod vlivem emocí, ale konzultovat takovou věc nejlépe s právníkem, nebo advokátem. Ve videu pro Život v pandemii tento advokát rovněž uvádí, jaké konkrétní důkazy by musely být doloženy a jak při takovém trestním oznámení postupovat.