Nežádoucí účinek vakcíny u Romana Šmuclera. Po očkování mu dočasně ochrnula půlka obličeje. Dle SÚKL se o tomto riziku ví

Vakcíny mají u některých občanů kvůli rychlosti jejich vývoje špatnou pověst. Nedávno se například ukázalo, že hrozí ochrnutí obličeje.
i Zdroj fotografie: Facebook / Roman Šmucler
                   

Vakcíny mají občas na lidské tělo nežádoucí účinky. Jednu takovou nepříjemnost si zažil předseda České stomatologické komory Roman Šmucler, kterému druhá dávka očkovací látky způsobila ochrnutí obličeje. Veškeré informace sdílel na Facebooku a podle všeho je nyní již v pořádku. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) však dodává, že dočasné ochrnutí obličeje je jedním z možných vedlejších účinků vakcín od společnosti Pfizer nebo BioNTech.
Pacientům očkování nutit nelze

Šmucler včera napsal na Facebook, že mu po druhé dávce očkovací látky v souladu se známými komplikacemi napůl ochrnul obličej. Po této nepříjemné události však nečekal a ihned se radil s americkými kolegy, kteří mu problém pomohli vyřešit. Nyní již stojí za svými slovy „Je to už OK“, které dodal na sociální síti. „Přesto jsem příznivcem indikovaného očkování. Ale nutit to pacientům nejde. Medicína musí dle zákona říkat pravdu a být důvěryhodná,“ doplnil jako komentář všem kritikům vakcíny.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování by prý mělo být dobrovolné. Teorie, že nás chce ovládnout Bill Gates, už byly dávno vyvráceny.

Podle SÚKL je také dočasné ochrnutí obličeje pouze jednou z možných komplikací při očkování a problémy jsou spojené zejména s látkami od společností Pfizer a BioNTech. Ústav však dodává, že se tato komplikace vyskytla jen u několika případů z deseti tisíc lidí. Mimo to se může u již naočkovaných pacientů po podání druhé dávky objevit zarudnutí a svědění v místě vpichu, nespavost, bolest končetin, malátnost nebo zvětšení uzlin.

Čeští občané a průběh očkování

Mimo již uvedené ne tak časté příznaky v předchozím odstavci si naočkovaní stěžují především na mírnější komplikace. Mezi ty nejčastější patří zejména bolest v místě píchnutí injekce, silná únava a pocit slabosti, bolest hlavy, svalů, kloubů či horečka. Neurologické komplikace po aplikování vakcíny nahlásilo pouze přes 1 000 českých občanů. To je však procentuálně vůči ostatním naočkovaným zanedbatelné číslo. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Alespoň jednu dávku očkování dostalo v České republice totiž více než 3,8 milionu lidí. Druhou dávkou je pak plně naočkovaných již skoro 1,6 milionů lidí a očkování stále pokračuje v rekordních počtech za den. Od prvního června se také otevřela registrace všem straším 16 let a na stole leží následná dostupnost vakcíny pro děti. Situace se podle odborníků vyvíjí dobře a svět konečně vidí světlo na konci tohoto dlouhého tunelu.

Zdroj: Facebook / Roman Šmucler, MZČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 216 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely