Odešel francouzský herec Yves Rénier. Proslavila ho role ve známém seriálu, která ho provázela po 30 let jeho života

Do hereckého nebe odešla další legenda. Ve věku 78 let zemřel herec a režisér Yves Rénier, kterého známe především jako seriálového komisaře Moulina.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slavný herec zemřel v noci z pátku na sobotu ve svém domě v Neuilly-sur-Seine na západě Paříže. Podle lékařů ho postihl srdeční infarkt. Rénier se stal populárním hlavně díky roli policejního komisaře Moulina, jehož ztvárňoval od 70. let minulého století. Seriál se od roku 1976 až do roku 2008 vysílal na stanici TF1 a znají ho i mnozí čeští diváci. 

Původně se vůbec nechtěl stát hercem

Yves Rénier se narodil 29. září 1942 ve Švýcarském Bernu a byl z „mezinárodní“ rodiny, neb byl jeho otec Francouz a matka Američanka. Sklon k herectví zřejmě podědil po své francouzské babičce, která účinkovala v Paříži jako divadelní herečka. Yves Rénier však hercem být nechtěl, až ho jednoho dne přemluvil kamarád k absolvování základního hereckého kurzu. Divadlo i film si rázem zamiloval a vystudoval francouzskou divadelní Akademii dramatických umění.


iZdroj fotografie: Depositphotos

První filmovou roli si zahrál roku 1961 (ve svých 19 letech) v jedné z filmových adaptací Hrabě Monte Christo, která vycházela ze slavného románu Alexandera Dumase. V roce 1965 pak účinkoval také v úspěšném seriálu Belphégor po boku zpěvačky Juliette Gréco, uplatni se však i jako francouzský dabingový herec.

Zlom v kariéře přišel až s komisařem Moulinem

Opravdovou slávu ale Rénierovi přinesl v jeho 34 letech až krimi seriál Komisař Moulin. První díly byly natočeny v roce 1976 a poslední pak měly premiéru roku 2008. Seriál se stal populárním po celé Evropě a Československé televizi se kriminální série o pařížském komisaři objevila jen tři roky po francouzské premiéře.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Čeští diváci mají Moulina spojeného se sametovým hlasem dabéra Miroslava Moravce. V posledních letech se však Rénier na filmových plátnech ani divadelních scénách neobjevoval, neboť se věnoval spíše režii. Například za film Jacqueline Sauvage, to jsem já, sklidil velké uznání od kritiků; snímek byl přitom inspirovaný skutečným příběhem ženy, co zastřelila svého manžela.

Zdroj: LeMonde

149 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1194 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň