Smrt charizmatického Ladislava Potměšila zasáhla Česko. Oblíbený herec byl obrovský bojovník, zrádnou nemoc ale neporazil

Ve věku 75 let zemřel oblíbený český herec Ladislav Potměšil. Za jeho skonem stojí zákeřná nemoc, se kterou se musel prát třikrát. Potřetí svůj boj bohužel prohrál.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do hereckého nebe odešla 12. července 2021 další česká osobnost. Ladislav Potměšil zemřel v ranních hodinách v Motolské nemocnici v Praze, pravděpodobně v důsledku dlouhodobé těžké nemoci. O jeho skonu informoval jeho syn Jan. Potměšil tak rozšířil řady umělců, kteří nás v tento rok opustili – mezi nimi je třeba i Libuše Šafránková, David Stypka, Nina Divíšková, Dagmar Ledecká, Hana Maciuchová, nebo osobnosti jako Jan Sokol či Petr Kellner.
Během jednoho roku prodělal 4 operace

Ladislavu Potměšilovi byla v roce 2016 sdělena diagnóza, která mu změnila život. Lékaři mu na obratli našli nádor, který již metastazoval. Ačkoliv herec podstoupil okamžitou operaci, která byla kvůli náročnosti zákroku rozdělena na dvě samostatné části, musel následně podstoupit reoperaci (kvůli upevnění náhrady vyoperovaného obratle). Ještě téhož roku podstoupil čtvrtý zákrok, když mu lékaři vyoperovali břišní kýlu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V důsledku zhoršeného zdravotního stavu se musel vzdát jak prken, co znamenají svět, tak působení před kamerou. Tehdy mluvil o společně stráveném času s rodinou, na který se těšil. Jeho manželka – Jaroslava Brousková – mu, společně s dětmi, byla během následujících let skutečnou oporou. Herec ji velmi potřeboval, zákeřná rakovina se mu ještě dvakrát vrátila. Celkem s rakovinou kostí bojoval třikrát, přičemž naposledy svůj souboj prohrál.

Na herce se vzpomíná s láskou

Herečtí kolegové Ladislava Potměšila, jeho přátelé a další umělci vyjadřují rodině soustrast a vzpomínají přitom na oblíbeného herce. Všichni se shodují v tom, že se jednalo o usměvavého, charismatického a vtipného člověka, který byl v neposlední řadě také dobrým přítelem. Ladislav Potměšil se věnoval herectví od mládí. Po absolvování DAMU v roce 1969 působil až do roku 1988 ve Švandově divadle.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně působil krátce v Divadle pod Palmovkou a v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. V letech 1993-2007 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. Během svého života stanul opakovaně i před kamerou. Nejznámějšími filmy, ve kterých účinkoval, jsou Discopříběh, Byl jednou jeden polda, Kamarád do deště, Smrt krásných srnců, Nejkrásnější hádanka, nebo seriály Hospoda, Zdivočelá země či Ordinace v růžové zahradě.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 422 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?